مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۸۳۱؛۱۹۰ سال پیش در چنین روزی، افراد قبیله سنکا و شاونی موافقت کردند که از ۶۰ هزار هکتار از زمین های خود در غرب اوهایو و غرب رود می سی سی پی دست کشیده و آنها را به آمریکاییها بدهند.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۸۴۸؛ ۱۷۳ سال پیش در چنین روزی، کنوانسیون حقوق زنان در سنکا فالز ایالت نیویورک بعد از دو روز به کار خود پایان داد.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال۱۸۸۱؛ ۱۴۰ سال پیش در چنین روزی، گاو نشسته (Sitting Bull) رییس قبیل سوز ، خود را به نیروهای ارتش آمریکا تسلیم کرد.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۰۶؛ ۱۱۵ سال پیش در چنین روزی، قانون جدید انتخاباتی تصویب شد که برای اولین بار اجازه می داد حق رای برابر در این کشور برای همه وجود داشته باشد. زنان فنلاند ، اولین زنان در اروپا بودند که در این سال به حق رای خود رسیدند.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۳۴؛ ۸۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان اعتصاب های کارگری در سیاتل آمریکا، پلیس به سمت اعتصاب کنندگان گاز اشک آور شلیک کرد . این اعتصاب شامل ۲ هزار کارگری بود که در بخشهای مختلف بندر و حمل ونقل فعالیت میکردند بود و در نهایت فرماندار برای از بین بردن اعتصابات در بندر پورتلند، نیروهای گارد ملی را به خدمت گرفت .

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۳۴؛۸۷ سال پیش در چنین روزی، پلیس برای متفرق کردن اعتصاب کنندگان در شهر مینیاپلیس نیز که شامل اعتصاب کنندگان رانندگان کامیون بود، دو نفر را کشت و ۶۷ نفر دیگر را نیز زخمی کرد.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۳۶؛ ۸۵ سال پیش در چنین روزی، بر اساس کنوانسیون مونترو که در سوییس به امضا رسید، حاکمیت تنگه داردانل و بوسفور به ترکیه داده شد به این شرط که در زمان صلح به تمام کشتی های از تمام ملیت ها اجازه عبور از این تنگه ها داده شود.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۴۱؛ ۸۰ سال پیش در چنین روزی، جوزف استالین رهبر اتحاد جماهیر شوروی کمیساریای خلق در امور داخلی را تشکیل داد. کمیساریای خلق در امور داخلی، مجری مستقیم سرکوب سیاسی و تصفیه‌ها بود. این سازمان دو سال بعد از مرگ ژوزف استالین در سال ۱۹۵۴ منحل شد.
ان‌کاوه‌ده (N.K.V.D) مشتمل بر قوای عادی، پلیس عمومی شوروی (شامل پلیس ترافیک، آتش‌نشانی و مرزبانی) بود ولی بیشتر به خاطر فعالیت‌هایش در برپایی گولاگ و هیئت رئیسه امنیت ملی (GUGB) که نهایتاً تبدیل به کمیته امنیت ملی (کاگ‌ب) شد شناخته می‌شود. این سازمان اعدام‌های فراقانونی انجام می‌داد، اردوگاه‌های کار اجباری را برپا کرد، از مرزهای اتحاد جماهیر شوروی محافظت می‌کرد و در خارج از اتحاد جماهیر شوروی جاسوسی و ترور می‌کرد.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، آدولف هیتلر از توطئه قتل که توسط کلنل ارتش آلمان به نام کلاوس فون اشتافنبرگ طراحی شده بود ، جان سالم به در برد.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۶۹؛۵۲ سال پیش در چنین روزی، سفینه آپولو ۱۱ و خدمه اش اولین فرود موفق انسان به کره ماه را انجام دادند. نیل آرمسترانگ و باز آلدرین به اولین انسانهایی تبدیل شدن که که بعد از ۶ ساعت ونیم از خارج شدن از مدار زمین، در ماه به راهپیمایی پرداختند.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۷۴؛ ۴۷ سال پیش در چنین روزی، نیروهای ترکیه به قبرس حمله کردند. این حمله بعد از انجام شدن کودتایی بود که توسط حاکم یونان علیه رییس جمهور قبرس صورت گرفت .

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۷۷؛ ۴۴ سال پیش در چنین روزی، سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) بر اساس قانون آزادی اطلاعات مجبور به افشای اسنادی شد که نشان می داد این سازمان در پروژه های کنترل ذهن فعالیت داشته است!

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۱۹۸۹؛ ۳۲ سال پیش در چنین روزی، خونتاهای برمه، رهبر اپوزیسیون این کشور یعنی آنگ سان سوچی را تحت حصر خانگی قرار دادند.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۱۲؛ ۹ سال پیش در چنین روزی، جیمز هولمز در یک اسلن سینما در آرورا در ایالت کلورادو، به روی مردم آتش گشود و۱۲ نفر را کشته و ۷۰ تن دیگر را زخمی کرد.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۱۵؛ ۶ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده آمریکا و کوبا بعد از ۵ دهه ، روابط دیپلماتیک خود را به صورت کامل فعال کردند.

📜در روز ۲۰ ژوئیه سال ۲۰۱۷؛ ۴ سال پیش در چنین روزی، او جی سیمپسون، بعد از گذراندن ۹ سال از ۳۳ سال حبس خود به جرم دزدی مسلحانه ، حکم عفو مشروط گرفت و از زندان آزاد شد.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»