مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۲۱ سپتامبر سال ۱۷۷۶؛ ۲۴۵ سال پیش در چنین روزی، بخشی از شهر نیویورک بلافاصله بعد از اشغال شدن توسط نیروهای بریتانیایی سوزانده شد.

📜 در روز ۲۱ سپتامبر سال ۱۸۶۰؛ ۱۶۰ یک‌سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ دوم تریاک نیروهای انگلیسی و فرانسوی ارتش چین را در نبرد پالیکو شکست دادند.

📜 در روز ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۷۶؛ ۴۵ سال پیش در چنین روزی، اورلاندو لیتلیر اقتصاددان سیاست‌مدار و دیپلمات زمان ریاست‌جمهوری سالوادور آلنده در شیلی در واشنگتن به قتل رسید .او یکی از اعضای دولت مارکسیست شیلی بود و بعد از قدرت گرفتن ژنرال پینوشه به واشنگتن پناه برده بود اما مأموران رژیم پینوشه او را در واشنگتن با بمب‌گذاری ماشین به قتل رساندند.

📜در روز ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۸۱؛ ۴۰ سال پیش در چنین روزی، ساندرا دی او کانر توسط رأی مخفی مجلس سنا به‌عنوان اولین زنی قاضی در دیوان‌عالی آمریکا انتخاب شد.

📜در روز ۲۱ سپتامبر سال ۱۹۹۶؛ ۲۵ سال پیش در چنین روزی، قانون دفاع از ازدواج توسط مجلس سنای آمریکا به تصویب رسید این قانون ازدواج را بین ۱ مرد و ۱ زن تعریف می‌کند و همچنین ایالت‌ها را ملزم به رسمیت شناختن حقوق زوج‌های هم‌جنس‌گرا نمی‌کند. دیوان‌عالی آمریکا در ۲۶ ژوئن ۲۰۱۳ بند سوم این قانون را به نفع همجنسگرایان لغو کرد.

📜در روز ۲۱ سپتامبر سال ۲۰۱۳؛ ۸ سال پیش در چنین روزی بیل گل نظامیان جنبش اسلامی الشباب به ۱ مرکز خرید در کنیا حمله کرده و ۶۷ نفر را کشتند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»