مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۸۹۸؛ ۱۲۳ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده جزیره گوام را از اسپانیا گرفت . ماجرای این حمله نظامی بسیار جالب است زیرا نیروهای دریایی آمریکا تنها چند سلیک هشدار دهنده به سمت نیروهای اسپانیایی شلیک کردند اما به دلیل اینکه نیروهای اسپانیایی مستقر در جزیره اصلا خبر نداشتند که بین آمریکا و اسپانیا جنگ در گرفته است، این شلیک ها را به منزله شلیک سلام برای ورود به جزیره تلقی کردند و آنها را راه داده و بعد هم بدون هیچ مقاومتی تسلیم آنها شدند. این اتفاق ، تنها حادثه در گوام در زمان جنگ آمریکا و اسپانیا بود.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۰۰، ۱۲۱ سال پیش در چنین روزی، در جریان شورش مشتزن ها، چین تحت فرمان امپراتور دوگر تزی شی به صورت رسمی علیه ایالات متحده، بریتانیا ، آلمان ، فرانسه و ژاپن اعلان جنگ کرد. شورش مشتزن‌ها که با نام‌های قیام بوکسورها و جنبش ایهتوان نیز شناخته می‌شود، جنبشی میهن‌پرستانه بود که توسط انجمن «مشت‌های هماهنگی پاک» در سال‌های بین ۱۸۹۸ و ۱۹۰۱ در چین رخ داد. این جنبش ضد امپریالیسم خارجی و مسیحیت بود. این برپاخاستن در جواب تأثیرگذاری‌های بیگانگان در چین بود که ناراحتی معترضان دلایل گسترده‌ای از تجار تریاک، تهاجم سیاسی و دخالت‌های اقتصادی گرفته تا تبلیغات مبلغین مسیحیت را در برمی‌گرفت. در چین احساسات عمومی علیه بیگانگان با قراردادهای نابرابری که دولت ضعیف چینگ توان مقاومت در برابر آن‌ها را نداشت بیشتر می‌شد. با بهره‌برداری مبلغین مسیحی از وضعیت دولت چین و غصب زمین‌ها و دارایی‌های روستاییان برای کلیسای خود نارضایتی مردم بیشتر می‌شد. این احساسات عمومی سرانجام منجر به شورشی خشونت‌بار علیه بیگانگان شد.
در ۱۹۰۰، جنگجویان مشت‌زن، خارجی‌های شهر پکن را ترسانده و آن‌ها را مجبور به پناه گرفتن در منطقه سفارتخانه‌های شهر پکن کردند. این اقدام باعث شد تا ملکه تزی شی که در ابتدا دودل بود با اصرار محافظه‌کاران دربار امپراتوری علیه بیگانگان اعلام جنگ کند. دیپلمات‌ها، مردمان غیرنظامی خارجی، سربازان و مسیحیان چینی در منطقه سفارت‌نشین پکن به محاصره نیروهای ارتش امپراتوری درآمدند که این محاصره ۵۵ روز طول کشید. مقامات دولت چین در برابر مسئله زنده نگه‌داشتن یا کشتن خارجی‌های این منطقه با یکدیگر دچار اختلاف شدند که باعث درگیری بین این دو گروه شد. محاصره هنگامی پایان یافت که اتحاد هشت ملت نزدیک به ۲۰٬۰۰۰ نیروی نظامی به چین فرستادند و پس از شکست دادن ارتش امپراتوری چین، پکن را گرفتند. پروتکل مشت‌زن در تاریخ ۷ سپتامبر ۱۹۰۱ به قیام خاتمه داد و در آن مجازات‌های سنگینی بر دولت چین بسته شد؛ از جمله ۶۷ میلیون پوند جریمه (معادل ۴۵۰ میلیون تایل نقره) که بیشتر از مالیات یکساله دولت چین بود. این جریمه می‌بایست در طول سی سال به هشت کشور شرکت‌کننده در نبرد پرداخت می‌شد.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۲۹؛ ۹۲ سال پیش در چنین روزی، با پا درمیانی سفیر آمریکا در مکزیک، جنگ و درگیری داخلی شورشیان مکزیکی با دولت که به جنگ کریسترو معروف شده بود، پایان یافت . ماجرای جنگ از این قرار بود که با روی کار آمدن سکولارها در مکزیک و تغییر قانون اساسی بر این اساس در سال ۱۹۱۷، منتقدان این اقدام را در جهت مخالفت دولت با کلیسای کاتولیک می دیدند و می گفتند دولت سعی دارد کشور را به سمت آتئیسم سوق دهد. بنابراین آنها شورش هایی را علیه دولت به راه انداختند.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۴۲؛ ۷۹ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، زیر دریایی ژاپنی با نزدیک شدن به آبهای رودخانه کلمبیا در نزدیکی اورگون، ۱۷ بمب به سمت خشکی شلیک کرد. این یکی از معدود حملات ژاپنی ها به سرزمین اصلی آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم بود.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۶۴؛ ۵۷ سال پیش در چنین روزی، سه کارگر عضو جنبش حقوق شهروندی آمریکا با نامهای اندرو گودمن، جیمز چنی و مایکل شوورنر در ایالت می سی سی پی به دست اعضای گروه سفید برتر پندار و نژاد پرست کوکلاکس کلن به قتل رسیدند.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۷۳، دیوان عالی آمریکا «تست میلر» را برای سنجش توهین آمیز بودن مقالات و یا سخنرانی ها مورد تایید قرار داد. اگر مقاله یا سخنرانی ای پس از تست شدن توسط این پروسه، گفته می شد توهین آمیز و یا در تضاد با عرف جامعه قرار دارد، دیگر مشمول اصلاحیه اول قانون اساسی یعنی آزادی بیان قرار نمی گیرد.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۸۲؛ ۳۲ سال پیش در چنین روزی، آزمایش های روانی بر روی فردی که متهم به تلاش برای ترور رونالد ریگان رییس جمهور آمریکا شده بود، نشان داد که او دیوانه نیست و می تواند مسئولیت اقداماتش را بر عهده بگیرد. جان هیکنلی، در روز ۳۰ آوریل سال ۹۸۱ تلشا کرده بود با یم اسلحه کالیبر ۲۲ رونالد ریگان را هدف قرار دهد. این کار او باعث زخمی شدن ریگان و چند تن از اعضای سرویس مخفی و بادیگاردهای او شد .

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۱۹۸۹؛ ۳۲ سال پیش در چنین روزی، دیوان عالی آمریکا بیان کرد که سوزاندن پرچم آمریکا در اعتراضات یک نوع از اعتراض سیاسی است و به همین دلیل مشمول اصل آزادی بیان می شود و غیر قانونی نیست.

📜در روز ۲۱ ژوئن سال ۲۰۰۱؛ ۲۰ سال پیش در چنین روزی، دادگاهی در الکساندریای ویرجینیا ۱۳ سعودی و یک لبنانی را مسئول حادثه بمب گذاری ۱۹۹۶ در برج های خُبر و عربستان سعودی مجرم شناخت. در این حادثه ۱۹ آمریکایی کشته شده بودند.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»