مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۶۳۳ ؛ ۳۸۸ سال پیش در چنین روزی، کلیسای کاتولیک از گالیله خواست نظریه خود در خصوص اینکه زمین به دور خورشید می چرخد را پس بگیرد.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۷۷۲؛۲۴۹ سال پیش در چنین روزی، برده داری در انگلستان غیر قانونی اعلام شد.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۸۰۷؛ ۲۱۴ سال پیش در چنین روزی، در جریان درگیری بین کشتی های انگلیسی و آمریکایی، کشتی جنگی انگلیسی به نام لئوپارد، به کشتی آمریکایی به نام  یو اس اس چزاپیک حمله کرد. این درگیری در نزدیکی ویرجینیا رخ داد و سرانجام آمریکاییها خود را تسلیم بریتانیایی ها کردند. در آن زمان هنوز جنگی بین آمریکا و انگلیس در نگرفته بود اما این تسلیم شدن، به نوعی باعث عصبانیت آمریکاییها شد که بسیاری درخواست داشتند به بریتانیا حمله شود.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۸۱۳؛ ۲۰۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سال ۱۸۱۲، بعد از اینکه انگلیسی ها دریافتند که آمریکاییها قصد دارند به صورت اعلام نشده و ناگهانی به اونتاریو حمله کنند، زن کانادایی با نام لارا سکورد، ۳۰ کیلومتر را پیاده طی کرد تا به جیمز فیتزگیبون، ژنرال ارتش انگلیسی در این خصوص هشدار دهد.

 

📜 در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۸۳۹؛ ۱۸۲ سال پیش در چنین روزی، رهبران سرخپوستان در قبیله چروکی با نام های رییس ریج، جان ریج و الیاس بودینوت به دلیل امضای معاهده اکوتای نوین که در نتیجه آن تعداد زیادی از سرخپوستان این قبیله مجبور به ترک زمین هایشان شدند، به دست هم قبیله ای های خود کشته شدند.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۸۷۰؛ ۱۵۱ سال پیش در چنین روزی، وزارت دادگستری آمریکا توسط کنگره ایالات متحده تشکیل شد .

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۸۷۶؛ ۱۴۵ سال پیش در چنین روزی، ژنرال آلفرد تری، کلنل جورج کاستر را به روزباد و روزدخانه لیتل بیگهورن فرستاد تا دهکده های سرخپوستان در آن اطراف را شناسایی کند. کلنل کاستر بعد از این در حملاتی وحشیانه بسیاری از سرخپوستان را به قتل رساند زیرا دولت آمریکا فهمیده بود که در سرزمن آنها طلا وجود دارد و برای حبران کسری بودجه بعد از جنگ داخلی، مجبور به بیرون راندن سرخپوستان از سرزمین هایشان و به دست آوردن طلا از آنها بود.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۱؛ ۸۰ سال پیش در چنین روزی، آلمان نازی، به اتحاد جماهیر شوروی حمله کرد. این حمله در عملیات بارباروسا صورت گرفت .

 

📜 در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۲؛ ۷۹ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات متحده تعهد تابعیت را به صورت رسمی تایید کرد. تعهد تابعیت نام یک قسم است که برای اثبات وفاداری به پرچم آمریکا و قوانین و رسوم ایالات متحده در مدارس و اماکن عمومی خوانده می شود.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، فرانکلین روزولت، رییس جمهور ایالات متحده قانون G.I.Bill  یا قانون حمایت از سربازان را امضا کرد. این قانون شامل برخی امتیازات مالی برای کسانی بود که در جنگ جهانی دوم خدمت کرده بودند. این قانون در سال ۱۹۵۶، منسوخ شد اما به قوانین بعدی در جهت حمایت از سرزابان آمریکایی نیز قانون G.I.Bill می گویند.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۹۷۰؛ ۵۱ سال پیش در چنین روزی ، ریچارد نیکسون رییس جمهور ایالات متحده بیست و ششمین اصلاحیه قانون اساسی را امضا کرد و از آن پس سن رای دادن به ۱۸ سال کاهش پیدا کرد.

 

📜در روز ۲۲ ژوئن سال ۱۹۸۶؛ ۳۵ سال پیش در چنین روزی، مارادونا فوتبالیست معروف آرژانتینی در جریان جام جهانی فوتابال سال ۱۹۸۶ و در بازی بین آرژانتین و انگلستان گل معروف خود با نام «دست خدا» را در دروازه انگلستان کاشت . این گل بعد از این به «گل قرن» نیز معروف شد . آرژانیتن در این بازی ۲ بر یک انگلستان را را شکست داد و برنده جام جهانی فوتبال شد.

 

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»