مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۲۳ سپتامبر سال ۱۶۴۱؛ ۳۸۰ سال پیش در چنین روزی، کشتی رویال مرچنت که ذخیره طلایی بیشتر از ۱۰۰ هزار پوند ؛در حدود ۱ میلیارد دلار امروز را حمل می‌کرد در نزدیکی انگلستان غرق شد .این کشتی تا سال‌ها بعد پیدا نشد و جویندگان گنج تا سال‌ها برای پیدا کردن آن تلاش می‌کردند در سریال تلویزیونی (Outer Banks) داستان این کشتی مورد توجه قرار گرفته اما در این سریال گفته‌شده در نزدیکی آمریکا این اتفاق برای کشتی افتاده‌است که درست نیست .

📜در روز ۲۳ سپتامبر سال ۱۶۴۲؛ ۳۷۹ سال پیش در چنین روزی اولین جشن فارغ‌التحصیلی در کالج هاروارد در آمریکا برگزار شد.

📜در روز ۲۳ سپتامبر سال ۱۸۰۶؛ ۲۱۵ سال پیش در چنین روزی، لوئیس و کلارک، کاشفان آمریکایی بعد از طی نمودن مسیری به سمت غرب لوئیزیانا و شمال غرب آمریکا به سنت‌لوئیس بازگشتند. این سفر اکتشافی به فرمان توماس جفرسون رییس‌جمهور آمریکا به‌منظور یافتن راهی به کرانه‌های اقیانوس آرام میان سال‌های ۱۸۰۴ تا ۱۸۰۶ به سوی غرب و آمریکا انجام پذیرفت. این سفر پیش‌زمینه‌ی گسترش ایالات‌متحده به سوی غرب بود.

📜در روز ۲۳ سپتامبر سال ۱۸۹۹؛ ۱۲۲ سال پیش در چنین روزی نیروهای ارتش آمریکا در جریان جنگ آمریکا و فیلیپین در نبرد اولون‌گاپو ، توپ‌خانه ارتش فیلیپین در اولون‌کاپو را که تهدیدی برای کشتی‌های آمریکایی در منطقه به حساب می‌آمد هدف قرارداده و از بین بردند این جنگ تنها ۵ روز در فاصله‌ی ۱۸ سپتامبر تا ۲۳ سپتامبر برگزار شد و شامل نبردهای زمینی و دریایی بود.

📜 در روز ۲۳ سپتامبر سال ۱۹۳۲؛ ۸۹ سال پیش در چنین روزی اتحاد عربستان سعودی کامل شد. تلاش‌های سیاسی و نظامی برای اتحاد قبایل شیخ‌نشین‌ها، شهرها، عمارات و پادشاهی‌های مختلفی که در شبه‌جزیره عربستان وجود داشت توسط خاندان سعود به موفقیت رسید و عربستان‌سعودی تشکیل شد.

📜در روز ۲۳ سپتامبر سال ۲۰۰۴؛ ۱۷ سال پیش در چنین روزی، بالغ‌بر ۳ هزار نفر از مردم هائیتی بعد از طوفان جین که باعث ایجاد س؛ یل شدید و رانش گل در این کشور شد جان خود را از دست دادند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»