مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۶۱۱؛ ۴۱۰ سال پیش در چنین روزی، افراد حاضر در کشتی هنری هادسون، یکی از سیاحانی که برای کشف نقاط مختلف آمریکا راهی این قاره شده بود، در چهارمین سفرش به این قاره، علیه او شورش کرده و او و پسرش را در درون یک قایق در خلیج هادسون رها کردند. از آن زمان به بعد دیگر هیچ خبری از هادسون نشد و هیچ گاه نتوانستند قایق او را دوباره پیدا کنند.

📜 در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۶۸۳؛ ۳۳۸ سال پیش در چنین روزی، ویلیام پن، معاهده صلحی را با سرخپوستان لنی لینپ در پنسیلوانیا امضا کرد. ویلیان پن، بنیانگذار مستعمره پنسیلوانیا در آمریکا بود که به دلیل روابط خوبش با سرخپوستان معروف شده بود.

تقویم تاریخ ۲۳ ژوئن

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۷۸۰؛ ۲۴۱ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا، نبرد اسپرینگفیلد در اطراف نیوجرسی آغاز شد.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۸۶۰؛ ۱۶۱ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات متحده دفتر انتشارات دولت را راه اندازی کرد.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۸۶۵؛ ۱۵۶ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، در جبهه تاوسون در منطقه اوکلاهما، ژنرال استند واتی از رهبران نظامی کنفدراسیون، آخرین نیروهای مهم کنفدراسیون را نیز تسلیم شمالی ها کرد.

📜 در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۸۶۸؛ ۱۳۴ سال پیش در چنین روزی، کریستوفر لتم شولز گواهی ثبت اختراع ماشین تحریر را دریافت کرد. او مخترع آمریکایی ماشین تحریر بود که اولین ماشین تحریر استاندارد و عملی را ساخت . وی همچنین مبدع صفحه کلید QWERTY بود که امروزه به صورت وسیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

📜 در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۸۸۵؛ ۱۳۶ سال پیش در چنین روزی، ژنرال قدیمی ارتش و رییس جمهور سابق آمریکا، ژنرال اولیسز گرانت در سن ۶۳ سالگی در گذشت.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۹۴۷؛ ۷۴ سال پیش در چنین روزی، سنای آمریکا در پیروی از تصمیم مجلس نمایندگان این کشور ، وتوی هری ترومن رییس جمهور این کشور در قانون «تفت- هارتلی» را با رای خود بی اثر ساخت. بر اساس این قانون، اقدامات و قدرت های اتحادیه های کارگری به شدت تضعیف شده و محدود می شد. هری ترومن با وتوی خود جلوی اجرایی شدن این قانون را گرفت اما مجلس نمایندگان و سنا دوباره رای به بی اثر شدن وتوی رییس جمهور دادند و این قانون را اجرایی ساختند.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۹۵۹؛ ۶۲ سال پیش در چنین روزی، کلاوس فاوکز جاسوسی که از پروژه منتهن یا همان پروژه ساخت سلاح هسته ای در آمریکا جاسوسی کرده و محکوم شده بود، بعد از گذراندن ۹ سال زندان، آزاد شد و با بازگشت به آلمان شرقی، دوباره به فعالیت های علمی خود ادامه داد.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، سیستم معاهده قطب شمال اجرایی شد. بر اساس این معاهده قطب شمال به عنوان سرزمینی برای پژوهش های علمی باقی مانده و هیچ کشوری نمی تواند در آن نیروی نظامی داشته باشد.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۹۶۷؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سرد، لیندون جانسون رییس جمهور آمریکا با نخست وزیر شوروی، الکسی کاسیگین در گلاسبوروی نیو جرسی دیدار کرد . این دیدار در جریان کنفرانس گلاسبورو صورت گرفت . این اجلاس برای همکاری بیشتر بین دو کشور صورت گرفته بود و برخی امید داشتند این دیدار بتواند به خاتمه دادن به جنگ ویتنام نیز کمک کند.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۱۹۷۲؛ ۴۹ سال پیش در چنین روزی، اصلاحیه ای به قانون حقوق شهروندی سال ۱۹۶۴ اضافه شد که در آن آمده است برنامه های آموزشی که از بودجه های فدرال استفاده می کنند ، حق تبعیض بر اساس جنسیت بین افراد را ندارند.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۴؛ ۷ سال پیش در چنین روزی، آخرین محموله از سلاح های شیمیایی اعلام شده سوریه برای نابودی از این کشور خارج شد.

📜در روز ۲۳ ژوئن سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی، انگلستان در رفراندوم خروج از اتحادیه اروپا، رای به خروج داد . این رای گیری با ۵۲ درصد رای موافقان و ۴۸ درصد مخالفان همراه بود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»