مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۸۱۲؛ ۲۰۷ سال پیش در چنین روزی، قوای بریتانیایی به شهر واشنگتن دی سی حمله کرده و آن را به آتش کسیدند. در این آتش سوزیها کاخ سفید و ساختمان کنگره نیز به آتش کشیده شد.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۸۱۶؛ ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی، معاهده سنت لوییس بین ایالات متحده و قبایل مختلف سرخپوست در سنت لوییس شکل گرفت .بر اساس این سری از معاهدات، قبایل و روسای آنها و جنگجویانشان از تمام ادعا و حق مالکیت زمینهایی که پیش از این توسط دو قبیله سک (Sac) و فاکس (Fox) به ایالات متحده واگذار شده بود، چشم می پوشیدند . در این معاهده قبایل همچنین موافقت کردند که ۲۰ مایل از زمینهای خود که بین شیکاگو و «شیپ کانال» بود را به آمریکاییها واگذار کنند. در مقابل آمریکاییها نیز متعهد شدند که در طول ۱۲ سال، هزار دلار کالا به سرخپوستها بدهند و زمین گرفته شده از سرخپوستها را به داوطلبان در جنگ ۱۸۱۲ تقدیم کردند.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۸۵۷؛ ۱۶۴ سال پیش در چنین روزی، «وحشت ۱۸۵۷» که یکی از بحران های اقتصادی بسیار بزرگ در تاریخ آمریکا بود ،آغاز شد. وحشت سال ۱۸۵۷ ناشی از شکست اوراق بهادار بیمه عمر اوهایو بود که عملا کار خود را به عنوان بانک مرکزی مرکزی در شهر نیویورک انجام میداد. فروپاشی این شرکت موجب ترس و وحشت در منطقه مالی شد، چرا که جمعیت سرمایه گذاران فاسد در خیابان های اطراف وال استریت را مسدود کردند.قیمت سهام کاهش یافت و بیش از ۹۰۰ شرکت تجاری در نیویورک مجبور به توقف عملیات شدند. در پایان سال، اقتصاد آمریکا به هم ریخته بود. یکی از قربانیان وحشت ۱۸۵۷، قهرمان جنگ داخلی آینده و رییس جمهور ایالات متحده، اولیس سنت گرانت بود که در حال ورشکستگی بود و مجبور بود که ساعتهای طلای خود را برای خرید کریسمس هزینه کند.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۰۹؛ ۱۱۲ سال پیش در چنین روزی، کارگران شروع به ریختن سیمان به درون کانال پاناما کردند.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، نیروهای متفقین به پاریس حمله کردند.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۵۰؛ ۷۱ سال پیش در چنین روزی، ادیت سمپسون به اولین سیاه پوست در تاریخ آمریکا تبدیل شد که به عنوان عضو هیئت اعزامی آمریکا به سازمان ملل رفت .

📜 در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۶۷ ؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، اعضای گروه حزب بین المللی جوانان در آمریکا به رهبری ابی هافمن با حضور در ساختمان بورس اوراق بهادار نیویورک، دلار بر سر معامله کنندگان ریختند و به واسطه این آشفتگی، فعالیت های بازار بورس نیویورک موقتا تعطیل شد. ابی هافمن یک فعال سیاسی و اجتماعی آمریکایی بود که بنیانگذار حزب بین‌المللی جوانان («ییپی‌ها») بود. هافمن با اتهام توطئه و دامن زدن به شورش به دلیل نقش خود در اعتراضاتی که منجر به درگیری خشونت‌آمیز با پلیس در طی کنوانسیون ملی دموکراتیک ۱۹۶۸ شد، به همراه جری روبین، دیوید دلینگر، تام هایدن، رنی دیویس، جان فروینز و لی وینر و بابی سیل دستگیر محاکمه شد. این گروه در مجموع به عنوان «هشت شیکاگو» شناخته می‌شدند. وقتی دادستانی Seale از سایرین جدا شد، آنها به شیکاگو هفت معروف شدند. تجدیدنظر در احکام آنها در حالی که متهمان ابتدا به قصد تحریک شورش محکوم شدند، لغو شد.هافمن فعالیت خود را تا دهه ۱۹۷۰ ادامه داد و همچنان نمادی از جنبش ضد جنگ و دوران ضد فرهنگ است.وی در سال ۱۹۸۹ و در سن ۵۲ سالگی، با مصرف بیش از حد فنوباربیتال خودکشی کرد.

تقویم تاریخ ۲۴ اوت

تقویم تاریخ ۲۴ اوت

📜 در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۷۰؛ ۵۱ سال پیش در چنین روزی، معترضان به جنگ ویتنام در پردیس دانشگاه ویسکانسین مدیسن بمب گذاری کردند . این رخداد توسط چهار جوان در اعتراض به ارتباطات پژوهشی دانشگاه با نیروهای نظامی آمریکا در جریان جنگ ویتنام رخ داد . در نتیجه این بمبگذاری یک پژوهشگر فیزیک جان خود را از دست داد و سه نفر دیگر نیز زخمی شدند.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۸۱؛ ۴۰ سال پیش در چنین روزی، مارک دیوید چپمن، به جرم قتل جان لنون، به ۲۰ سال حبس محکوم شد.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، میخائیل گورباچف از ریاست حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی استعفا داد.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، اوکراین استقلال خود از اتحاد جماهیر شوروی را به دست آورد.

📜در روز ۲۴ اوت سال ۱۹۹۵؛ ۲۶ سال پیش در چنین روزی، مایکروسافت ویندوز ۹۵ برای اولین بار برای استفاده عموم در دسترس قرار گرفت .

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»