مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۷۸۹؛ ۲۳۲ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات‌متحده قانون قضایی را تصویب کرد و براساس آن دفتر دادستان‌کل و همین‌طور سیستم قضایی فدرال تشکیل‌شده و دستور به تشکیل دیوان‌عالی آمریکا داده شد.

📜در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹؛ ۱۵۲ سال پیش در چنین روزی، قیمت طلا در آمریکا بعد از این‌که رییس‌جمهور این کشور، «اولیس اس گرانت» دستور به این داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا بخش قابل‌توجهی از طلای این کشور را به فروش برساند، به‌شدت روند کاهشی پیدا کرد و ارزان شد مختص این کار برای کنترل بازار صورت‌گرفته بود.

📜در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۴۶؛ ۷۵ سال پیش در چنین روزی نامه و گزارش کاملاً محرمانه‌ای درباره‌ی اتحاد جماهیر شوروی به دست رییس‌جمهور آمریکا، هری ترومن رسید. این نامه یا مقاله که از آن به‌عنوان مقاله ایکس نیز یاد می‌شود نوشته‌شده توسط جرج کنان یکی از مسئولان آمریکایی در سفارت این کشور در مسکو بود که با نام مستعار ایکس در جولای سال ۱۹۴۷ در مجله فارن افرز منتشر شد. این مقاله به‌صورت گسترده‌ای واژه‌ی «مهار» را برای استراتژی آمریکا در مقابل اتحاد جماهیر شوروی معرفی و حمایت کرده بود. سیاست مهار اتحاد جماهیر شوروی در زمان جنگ سرد از همین مقاله گرفته شد.

📜در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۵۷؛ ۶۴ سال پیش در چنین روزی، رئیس‌جمهور آمریکا آیزنهاور بخشی از ارتش این کشور را به منطقه لیتل راک در آرکانزاس فرستاد تا قانون حذف جداسازی نژادی را در این منطقه اجرایی سازند. این منطقه به این دلیل معروف شده بود که اجازه نداده بودند ۹ دانشجوی آفریقایی آمریکایی که در مدرسه لیتل راک ثبت‌نام کرده بودند، وارد کلاس شوند فرماندار آرکانزاس شخصا در ورودی مدرسه ایستاده و مانع از ورود دانش‌آموزان به مدرسه شده بود این ۹ دانش‌آموز بعداً توانستند با حضور نیروهای گارد ملی وارد مدرسه شده و ثبت‌نام کنند

📜 در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۶۰؛ ۶۰ یک‌سال پیش در چنین روزی، یو اس اس اینتر پرایز به‌عنوان اولین ناو هواپیمابر هسته‌ای در جهان به آب انداخته شد.

📜 در روز ۲۴ سپتامبر سال ۱۹۹۶؛ ۲۵ سال پیش در چنین روزی، نمایندگان ۷۱ کشور دنیا معاهده جامع منع آزمایش هسته‌ای را در سازمان ملل به تصویب رسانده‌اند. براساس این معاهده هر نوع آزمایش‌های هسته‌ای هم برای شهروندان هم برای مصارف غیرنظامی و هم نظامی ممنوع شد این معاهده در دهم سپتامبر سال ۱۹۹۶ به تأیید مجمع عمومی سازمان ملل رسید اما هیچ‌گاه اجرایی نشد زیرا تعدادی از کشورها حاضر به مصوب کردن آن در قوانین داخلی خود نشده‌اند.

📜 در روز ۲۴ سپتامبر سال ۲۰۱۵؛ ۶ سال پیش در چنین روزی حداقل ۱۱۰۰ نفر کشته و ۹۳۴ تن دیگر در حادثه منا در عربستان سعودی زخمی شده‌اند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»