مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۸۱۲؛ ۲۰۷ سال پیش در چنین روزی، در دومین روز جنگ سال ۱۸۱۲، نیروهای بریتانیایی کتابخانه کنگره، وزارت خزانه داری و وزارت جنگ را در واشنگتن به آتش کشیدند.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۸۲۳؛ ۱۹۸ سال پیش در چنین روزی، هیو گلس ، تاجر پشم آمریکایی ، زمانی که در حال سفر به داکوتای جنوبی بود، مورد حمله یک خرس گریزلی قرار گرفت و همراهانش او را به تصور اینکه کشته شده، رها کردند. داستان نجات او و بعد از آن بخشیدن کسانی که در آن سفر او را رها کرده بودند، به داستانی جذاب برای فیلمها و داستانهای آمریکایی تبدیل شد . فیلم «از گور گریخته با بازی لئونارو دی کاپریو از روی داستان زندگی هیو گلس و رمانی با همین نام ساخته شده است .

تقویم تاریخ 25 اوت

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۱۴؛ ۱۰۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی اول، ژاپن به اتریش و مجارستان اعلان جنگ کرد.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۴۰؛ ۸۱ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، اولین بمباران برلین توسط نیروهای هوایی سلطنتی انگلیس آغاز شد.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، پاریس توسط نیروهای متفقین آزاد شد.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۴۵ ؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، ده روز پس از تسلیم شدن ژاپن و پایان یافتن جنگ جهانی دوم، نیروهای نظامی حامی حزب کمونیست چین، جان برچ افسر اطلاعاتی ایالات متحده را به قتل رساندند. برخی از تحلیلگران در آمریکا این فرد را اولین قربانی جنگ سرد می دانند.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۵۰؛ ۷۱ سال پیش در چنین روزی، رییس جمهور آمریکا هری ترومن برای مقابله با تهدید حمله به نیروهای امریکایی در جنگ کره، دستور داد که وزیر ارتش راه آهن کره را کاملا در کنترل آمریکا نگه دارد.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۶۷؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، جورج لینکلن راکول، موسس حزب نازی آمریکا توسط یکی از اعضای گروه خود به قتل رسید.

📜در روز ۲۵ اوت سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، بلاروس استقلال خود از اتحاد جماهیر شوروی را به دست آورد .

📜در روز ۲۵ اوت سال ۲۰۱۷؛ ۴ سال پیش در چنین روزی، طوفان هاروی از دریا به سمت تگزاس سرازیر شد و به بزرگترین طوفان و سیل شدید در تاریخ این ایالت بعد از طوفان سال ۲۰۰۴ تبدیل شد. این طوفان در طول چند روز باعث کشته شدن ۱۰۶ نفر و خسارتی بالغ بر ۱۲۵ میلیارد دلار به این ایالت شد و بسیاری از خانه ها در سیل فرو رفتند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»