مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۷۸۸؛ ۲۳۳ سال پیش در چنین روزی، ویرجینیا به دهمین ایالتی تبدیل شد که قانون اساسی ایالات متحده را تصویب و مرود پذیرش قرار داد.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۸۴۸؛ ۱۷۳ سال پیش در چنین روزی، عکسی از «قیام روزهای ژوئن» به اولین عکس عکس با عنوان «عکس خبری» تبدیل شد. این قیام، قیام کارگران فرانسوی در اعتراض به قوانین کار در سال ۱۸۴۸ صورت گرفت.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۸۷۶؛ ۱۴۵ سال پیش در چنین روزی، در جریان نبرد لیتل بیگ هورن بین نیروهای آمریکایی و سرخپوستان، کلنل جورج آرمسترانگ کاستر جان خود را از دست داد. او را به عنوان یکی از خشن ترین افسران ارتش آمریکا در مقابله با سرخپوستان می دانند.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۰۳؛ ۱۱۸ سال پیش در چنین روزی، ماری کوری اعلام کرد که توانسته رادیوم را کشف کند.

📜 در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۱۰؛ ۱۱۱ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات متحده، قانون «مان» (Mann) را تصویب کرد که بر اساس آن، نقل و انتقال زنان بین ایالت های مختلف برای اقدامات غیر اخلاقی ممنوع می شد. زبان مبهم به کار گرفته شده در این قانون باعث شد که بسیاری از مردم بر اساس این قانون مورد بازرسی و همچنین اتهام قرار بگیرند.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۱۳؛ ۱۰۸ سال پیش در چنین روزی، سربازان جنگ داخلی آمریکا در محل نبرد گتیزبرگ دوباره دور هم جمع شدند تا پنجاهمین سالگرد این نبرد و کشته شدگان آن را گرامی بدارند. در این گردهمایی هم سربازان از نیروهای کنفدراسیون و هم نیروهای اتحادیه دور هم جمع شده و با هم دست دادند.

تقویم تاریخ ۲۵ ژوئن

📜 در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۴۱؛ ۸۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، «جنگ قانون اساسی» بین نیروهای اتحاد جماهیر شوروی و فنلاند با حمایت آلمان ، آغاز شد.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، نیروی دریایی بریتانیا و آمریکا به بمباران چربورگ پرداختند تا در نبرد چربورگ از نیروهای آمریکایی که در این مکان بودند، حمایت کنند. نبرد چربورگ، بخشی از نبرد نورماندی در ساحل فرانسه بود و اولین مواجهه نیروهای متفقین با آلمان بعد از ورود موفقیت آمیز این نیروها به ساحل نورماندی بود.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۵۰؛ ۷۱ سال پیش در چنین روزی، جنگ کره با حمله کره جنوبی به کره شمالی آغاز شد.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۶۰؛ ۶۱ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سرد، دو رمزنگار آمریکایی که برای آژانس امنیت ملی آمریکا کار می کردند و برای تعطیلات به مکزیک رفته بودند، کشور خود را برای همیشه ترک کرده و به اتحاد جماهیر شوروی پیوستند.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۶۲؛ ۵۹ سال پیش در چنین روزی، دیوان عالی آمریکا حکم به ممنوعیت دعای صبحگاهی در مدارس آمریکا داد.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۶۴؛ ۵۷ سال پیش در چنین روزی، لیندون جانسون رییس جمهور آمریکا دستور داد ۲۰۰ نیروی دریایی آمریکا برای پیدا کردن کارگران عضو جنبش حقوق شهروندی سیاه پوستان ، به دولت محلی می سی سی پی کمک کنند. این سه نفر اما توسط سفید پوستان دزدیده شده و به قتل رسیده بودند.
📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۷۳؛ ۴۸ سال پیش در چنین روزی، جان دین، مشاور کاخ سفید اعتراف کرد که نیکسون در پوشش جرایم رخ داده در ماجرای واتر گیت دست داشته است .

📜 در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۸۶؛ ۳۵ سال پیش در چنین روزی، کنگره کمک ۱۰۰ میلیون دلاری به کنتراهای نیکاراگوئه را تصویب کرد.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۱۹۹۶؛ ۲۵ سال پیش در چنین روزی، بمب گذاری در برج های خُبر در عربستان سعودی، باعث کشته شدن ۱۹ نیروی خدماتی ارتش آمریکا شد.

📜در روز ۲۵ ژوئن سال ۲۰۱۷؛ ۴ سال پیش در چنین روزی، سازمان بهداشت جهانی تخمین زد که در حدود ۲۰۰ هزار مورد ابتلا به وبا در یمن وجود دارد.

 

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»