مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۶۰۹ ؛ ۴۱۲ سال پیش در چنین روزی، کشتی بریتانیایی با نام «سی ونچر» در راه مستعمره ویرجینیا در آمریکا برای حذر کردن از طوفان، به صورت عمدی در یک ساحل نزدیک پهلو گرفت . بازماندگان این طوفان در همان جزیره به نام برمودا ، مستعمره دیگری برای خود ساختند.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۷۸۳ ؛ ۲۳۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا، آخرین اقدام جنگی در این انقلاب، محاصره کوادالور بود که با پیمان صلح به وجود آمده بین انگلیس و آمریکا این محاصره نیز پایان یافت.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۸۱۴؛ ۲۰۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سال ۱۸۱۲ در آمریکا، آمریکاییها به کانادا حمله کردند اما این حمله دفع شد.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۸۵۳؛ ۱۶۸ سال پیش در چنین روزی، راهزن معروف کالیفرنیایی با نام خواکین موریتا که با عنوان «رابین هود الدورادو» هم شناخته می شد ، کشته شد.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۸۶۱؛ ۱۶۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، کنگره ایالات متحده بیانیه موسوم به « سیتندن- جانسون » را تصویب کرد و در این بیانیه تاکید شد که جنگ برای حفظ اتحادیه شروع شده است و نه پایان دادن به برده داری.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۸۶۶؛ ۱۵۵ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالت متحده قانونی را به تصویب رساند که بر اساس آن رتبه « ژنرال ارتش» تصویب شد . ژنرال یولیسز اس.گرانت اولین فردی بود که به این رتبه نائل آمد.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۸۹۸؛ ۱۲۳ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ آمریکا و اسپانیا، نیروهای آمریکایی به پورتوریکو حمله کردند.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۹۳۴؛ ۸۷ سال پیش در چنین روزی، نازی ها صدراعظم اتریش به نام انگلبرت دولفاس را در تلاش برای انجام کودتا به قتل رساندند که البته کودتا نیز شکست خورد.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، جان اف کندی در جریان جنگ سرد آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی، در سخنرانی ای اعلام کرد که هرگونه حمله به برلین مساوی با حمله اعضای ناتو است .

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۹۶۹؛ ۵۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ ویتنام، رییس جمهور آمریکا ریچارد نیکسون از دکترین نیکسون پرده برداشت و اعلام کرد که ایالات متحده هم اینک انتظار دارد که متحدان آسیایی اش خودشان به دفاع از خود بپردازند. این بیانیه، نقطه آغاز ویتنامیزه کردن جنگ بود. « ویتنامیزه کردن جنگ» در واقع تلاش نیکسون برای بیرون آوردن نیروهای آمریکایی از جنگ ویتنام بود.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۹۹۳؛ ۲۸ سال پیش در چنین روزی، اسراییل حملات گسترده ای را علیه لبنان انجام داد و باعث آغاز جنگ ۷ روزه در منطقه شد.

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۱۹۹۴؛ ۲۷ سال پیش در چنین روزی، اسراییل و اردن «بیانیه واشنگتن» را امضا کردند که به معنای پایان دادن به جنگی بود که از سال ۱۹۴۸ بین دو کشور وجود داشت .

📜در روز ۲۵ ژوئیه سال ۲۰۱۰؛ ۱۱ سال پیش در چنین روزی، سایت ویکیلیکس شروع به بارگذاری اسناد طبقه بندی شده جنگ آمریکا در افغانستان کرد که از آن به عنوان یکی از بزرگترین افشاگریهای نظامی در تاریخ ارتش ایالات متحده یاد می شود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»