🗓تقویم تاریخ

مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

#تقویم #تاریخ #تاریخ_آمریکا  #۲۶ژوئن

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۱۷؛ ۱۰۴ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی اول، نیروهای آمریکایی برای اولین بار به فرانسه  وارد شدند. با این حال اولین نبرد آنها در این جنگ ، ۴ ماه بعد رخ داد .

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۱۸؛ ۱۰۳ سال پیش در چنین روزی، نیروهای متفقین تحت فرماندهی جام پرشینگ و جیمز هاربرد، نیروهای آلمانی تحت فرماندهی ویلهلم را در نبرد «بِلو وود»، شکست دادند.

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۲۴؛ ۹۷ سال پیش در چنین روزی، اشغال سرزمین های جمهوری دومینیک توسط ایالات متحده پس از ۸ سال پایان یافت.

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۴۵؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، منشور سازمان ملل متحد توسط ۵۰ کشور در سانفرانسیسکو آمریکا به امضا رسید.

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۴۸، ۷۳ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سرد، اولین محموله غذاهای امدادی و کالاهای مورد نیاز از طریق آسمان بر روی بخش های غربی برلین افتاد. این اقدام، واکنش آمریکا به مسدود کردن راه های غربی به سمت برلین بود که تسوط اتحاد جماهیر شوروی صورت گرفت.

 

📜 در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۴۸؛ ۷۳ سال پیش در چنین روزی، داستان کوتاه نویسنده آمریکایی شرلی جکسون به نام لاتاری یا «قرعه» در مجله نیویورکر منتشر شد.

 

📜 در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۶۳؛ ۵۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سرد، جان اف کندی، رییس جمهور آمریکا سخنرانی معروف خود با نام « من یک برلینی هستم» را ایراد کرد و در آن به حمایت آمریا از برلین غربی پرداخت.

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۹۷؛ ۲۴ سال پیش در چنین روزی، جی کی رولینگ اولین رمان خود از سری داستانهای هری پاتر را با نام هری پاتر و فیلسوفان سنگ را در بریتانیا منتشر ساخت.

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۱۹۹۷؛ ۲۴ سال پیش در چنین روزی، دیوان عالی آمریکا در حکمی اعلام کرد که قانون « نجابت در ارتباطات» که اولین قانون برای مقابله با پورنوگرافی در آمریکا بود را خلاف اصلاحیه اول قانون اساسی آمریکا و آزادی بیان دانست و این قانون را باطل ساخت.

 

📜 در روز ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۳؛ ۸ سال پیش در چنین روزی، دیوان عالی ایالات متحده بند سوم از قانون دفاع از ازدواج را که در آن تصریح شده بود ازدواج فقط بین یک مرد و یک زن تعریف می شود، مخالف قانون اساسی دانست و بدین ترتیب این قانون را به نفع همجنسگرایان تغییر داد.

 

📜در روز ۲۶ ژوئن سال ۲۰۱۵؛ ۶ سال پیش در چنین روزی، ۵ حادثه تروریستی متفاوت در کشورهای فرانسه، تونس، سومالی، کویت و سوریه رخ داد که باعث شد رسانه ها از آن روز به عنوان جمعه خونین یاد کنند. در این حوادث تروریستی ۷۵۰ نفر کشته شدند اما هیچ کدام از این حادث به هم ارتباطی نداشتند.

 

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»