مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۷۵۸؛ ۲۶۳ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ فرانسه و انگلیسیها- بومیان آمریکایی ، محاصره شهر لوییزبورگ پایان یافت و نیروهای بریتانیایی فرانسویان را شکست داده و کنترل خلیج سنت لورنس را در دست گرفتند.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۷۷۵؛ ۲۴۶ سال قبل در چنین روزی، دفتری که بعدا نام اداره پست ایالات متحده را گرفت، توسط کنگره قاره ای دوم تاسیس شد . بنجامین فرانکلین از پنسیلوانیا رییس این دفتر پستی شد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۷۸۸؛ ۲۳۳ سال پیش در چنین روزی، نیویورک، قانون اساسی ایالات متحده را تصویب و به یازدهمین ایالت آمریکا تبدیل شد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۴۱؛ ۸۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، در پاسخ به اشغال ایندوچین توسط نیروهای ژاپنی، ایالات متحده، بریتانیا و هلند، تمام اموال ژاپن را فریز کرده و راه کشتی های نفتی به سمت ژاپن را بستند.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۴۵؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، حزب کارگر در انگلستان انتخابات روز ۵ ژوئیه را برد و بر اساس نتایج انتخابات وینستون چرچیل از قدرت برکنار شد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۴۷؛ ۷۴ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سرد، هری ترومن رییس جمهور ایالات متحده قانون امنیت ملی سال ۱۹۴۷ را به تایید رساند و بر اساس آن سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، وزارت دفاع، نیروی هوایی ایالات متحده، ریاست ستاد مشترک ارتش و شورای امنیت ملی ایالات متحده را تشکیل داد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۴۸؛ ۷۳ سال پیش در چنین روزی، هری ترومن رییس جمهور ایالات متحده، فرمان اجرایی ۹۹۸۱ را به امضا رساند و بر اساس آن جدایی نژادی در ارتش آمریکا لغو شد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۵۱؛ ۷۰ سال پیش در چنین روزی، سیزدهمین انیمیشن کمپانی والت دیزنی به نام « آلیس در سرزمین عجایب» برای اولین بار در لندن به نمایش درآمد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۵۳؛ ۶۸ سال پیش در چنین روزی، جان هووارد پایل، فرماندار آریزونا قانون مقابله با چند همسری را به امضا رساند و نیروهای پلیس آریزونا، به شُرت‌کریک شهری که مسیحیان مورمون که اعتقاد به چند همسری داشتند حمله کرده و عده زیادی را بر اساس این قانون بازداشت کردند. این بازداشت های گسترده به بزرگترین عملیات بازداشت گسترده مردم در تاریخ آمریکا تبدیل شد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۵۳؛ ۶۸ سال پیش در چنین روزی، فیدل کاسترو، عملیات ناموفقی را علیه پادگان مونکادا انجام داد. این عملیات مسلحانه آغاز انقلاب باکو به رهبری فیدل کاسترو بود و نام جنبش او نیز به عنوان جنبش ۲۶ ژوئیه نام گذاری شد . این انقلاب سرانجام در تاریخ ۱۲ ژانویه ۱۹۵۹ منرج به سرنگونی دیکتاتوری مستقر در کوبا شده و فیدل کاسترو را به رهبر این کشور تبدیل ساخت.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۵۶؛ ۶۵ سال پیش در چنین روزی، بعد از اینکه بانک جهانی از اعطای منابع مالی برای ساخت سد اسوان در مصر سر باز زد، جمال عبدالناصر کانال سوئز را ملی کرد و این کار موجی از محکومیت های بین المللی را به همراه داشت.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۶۸؛ ۵۳ سال پیش در چنین روزی، رهبر اپوزیسیون ویتنام جنوبی با نام ترونگ دینزو محکوم به ۵ سال کار اجباری شد و این اقدام باعث حمایت از شکل گرفتن دولت ائتلافی برای پایان دادن به جنگ ویتنام شد .

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۸۹؛ ۳۲ سال پیش در چنین روزی، یکی از دادگاههای عالی فدرال در آمریکا دانشجوی دانشگاه کورنل با نام رابرت تی موریس را برای انتشار « کم موریس» که اولین کرم رایانه ای بود که در دوم نوامبر سال ۱۹۹۸، در اینترنت پخش شد، بر اساس قانون جعل و کلاهبرداری کامپیوتری و سوء استفاده از کاپیوتر که در سال ۱۹۸۶ به تصویب رسیده بود محکوم کرد و او به اولین فردی بود که به دلیل جرایم رایانه ای در آمریکا محکوم شد.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۱۹۹۰؛ ۳۱ سال پیش در چنین روزی، رییس جمهور آمریکا جورج هربرت واکر بوش، قانون آمریکایهای معلول را امضا کرد و بر اساس آن تبعیض علیه کسانی که معلولیت و ناتوانی دارند در تمام آمریکا به جرم تبدیل شد . این قانون همچنین تاکید می کند که سازمانهایی که افراد با معلولیت را استخدام می کنند، باید شرایط لازم برای رفت و آمد این افراد را نیز مهیا کنند.

📜 در روز ۲۶ ژوئیه سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی، هیلاری کلینتون به اولین زن نامزد پست ریاست جمهوری آمریکا تبدیل شد و در کنوانسیون ملی دموکرات ها در فیلادلفیا برای این سمت به صورت رسمی از سوی حزب دموکرات نامزد شد.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»