مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۵۴۲؛ ۴۷۹ سال پیش در چنین روزی، خوآن رودریگز کابریلو از پرتغال به‌عنوان اولین شخصی که وارد سن‌دیه‌گو در کالیفرنیا شد، شناخته شد. او اولین اروپایی بود که وارد کالیفرنیا شده بود.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۷۷۹؛ ۲۴۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا ساموئل هانتینگتون به‌عنوان رییس کنگره قاره‌ای انتخاب شد.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۷۸۷؛ ۲۳۴ سال پیش در چنین روزی، کنگره کنفدراسیون، رای به ارسال قانون اساسی تازه نوشته‌شده آمریکا به ایالات داد تا آن‌ را تصویب کنند.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۸۷۱؛ ۱۵۰ سال پیش در چنین روزی، پارلمان برزیل قانونی را تصویب کرد که براساس آن تمام کودکانی که از پدر و مادر برده به دنیا می‌آمدند، آزاد بوده و تمام بردگان متعلق به دولت نیز آزاد می‌شدند.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۰۱؛ ۱۲۰ سال پیش در چنین روزی در جریان جنگ آمریکا و فیلیپین، نیروهای چریکی فیلیپین بیشتر از ۴۰ آمریکایی را کشتند.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۱۹؛ ۱۰۲ سال پیش در چنین روزی شورش‌های نژادی در آمارها در ایالت نبراسکا آغاز شد این شورش‌ها منجر به اعدام شدن ویل براون یکی از فعالان سیاه‌پوست و کشته شدن ۲ شورشی سفیدپوست شد. این شورش‌ها که از جانب سفیدپوستان آغاز شده بود در ادامه به سایر ایالت‌ها نیز گسترش پیدا کرد و ۲۰ جنبش و شورش نژادی در شهرهای مختلف آمریکا برگزار شد.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۲۸؛ ۹۳ سال پیش در چنین روزی، الکساندر فلمینگ متوجه باکتری کشی در آزمایشگاه شد که منجر به کشف ماده‌ای شد که درنهایت به نام پنی‌سیلین شناخته می‌شود.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، کودتای نظامی در دمشق منجر به فروپاشی جمهوری عرب متحد که اتحاد بین مصر و سوریه بود شد.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۷۰؛ ۵۱ سال پیش در چنین روزی رییس‌جمهور مصر جمال عبدالناصر بر اثر حمله قلبی در قاهره درگذشت.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۷۳؛ ۴۸ سال پیش در چنین روزی ساختمان شرکت آی‌تی تی در نیویورک به دلیل دخالتش در کودتای شیلی توسط معترضان مورد حمله قرار گرفت و چند بمب نیز در آن منفجر شد.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۱۹۹۵؛ ۲۶ سال پیش در چنین روزی اسحاق رابین نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و یاسر عرفات رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی توافق اولیه در خصوص کرانه باختری و نوار غزه را امضا کردند. این توافق اولیه با نام اسلو ۲ نیز شناخته می‌شود بر اساس این توافق دولتی خودگردان در فلسطین ایجاد می‌شود اما این به معنی تشکیل دولت مستقل فلسطینی نیست.

📜 در روز ۲۸ سپتامبر سال ۲۰۱۴؛ ۷ سال پیش در چنین روزی، اعتراضات سال ۲۰۱۴ هنگ‌کنگ آغاز شد .این اعتراضات به دلیل ایجاد محدودیت برای اصلاحات سیاسی که توسط پکن صورت‌گرفته بود.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»