مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۷۶۲؛ ۱۲۵۹ سال پیش در چنین روزی، شهر بغداد در عراق تاسیس شد.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۵۰۲؛ ۵۱۹ سال پیش در چنین روزی، کشتی کریستوف کلمب در جریان چهارمین سفر دریایی خود به قاره آمریکا در گواناجا در جزایر بِی که بخشی از هندوراس فعلی می شود، پهلو گرفت.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۶۱۹؛ ۴۰۲ سال پیش در چنین روزی، در جیمزتاون ویرجینیا اولین مجلس نمایندگان اروپایی مستعمره آمریکا تاسیس شد .

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۶۷۶؛ ۳۴۵ سال پیش در چنین روزی، ناتانئیل بیکن « بیانیه مردم ویرجینیا» را منتشر ساخت که آغاز گر شورش بیکن ها علیه فرماندار ویرجینا ویلیام برکلی و دولت انگلستان بود.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۷۳۳؛ ۲۸۸ سال پیش در چنین روزی، اولین لژ بزرگ ماسونری در ایالات متحده در ماساچوست شکل گرفت .

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۸۶۳؛ ۱۵۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ آمریکا با سرخپوستان، نمایندگان ایالت متحده و رهبران قبیله ای شامل رهبران قبیله شوشون، معاهده «باکس الدر» به امضا رسید. این معاهده خواستار ارتباطی صلح آمیز بین دو طرف شده بود.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۸۶۴؛ ۱۵۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، در نبرد کریتر، نیروهای اتحادیه تلاش کردند تا خطوط نیروهای کنفدراسیون را که در پترزبورگ ویرجینیا به آرایش نظامی رسیده بودند، با بمبگذاری ای بزرگ در صفوف سنگرهایشان از هم بپاشند.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۸۶۵؛ ۱۵۶ سال پیش در چنین روزی، کشتی بخار با نام «برادر جاناتان» در ساحل شهر کرسنت در کالیفرنیا غرق شد و تمام ۲۲۵ خدمه و مهمان آن جان خود را از دست دادند. این بدترین حادثه کشتیرانی غرق شدن کشتی در آن زمان بود.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۸۶۶؛ ۱۵۵ سال پیش در چنین روزی، نیروهای مسلح کنفدراسیون در شورش نیو اورلئان علیه جمهوری خواهان رادیکال وارد عمل شده و ۴۸ نفر را کشته و ۱۰۰ تن دیگر را نیز زخمی کردند.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۳۲ ، ۸۹ سال پیش در چنین روزی، کمپانی والت ویزنی انیمیشن کوتاه « گلها و درختان» را که با استفاده از روش تکنی‌کالر ساخته شده بود، رونمایی کرد. این انیمیشن در همان سا اولین جایزه اسکار انیمیشن کوتاه را برنده شد.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۴۵؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، زیر دریایی ژاپنی، کشتی یو اس اس ایندیاناپلیس را غرق ساخت که در این بین ۸۸۳ نفر جان خود را از دست دادند. بیشتر این افراد به دلیل اینکه ۴ روز تمام در آب دریا باقی مانده بودند، کشته شدند و بعد ا چهار روز یک هواپیما متوجه کسانی که از این حادثه جان سالم به در برده بودند، شد و باقی افراد را نجات داد.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۵۶؛ ۶۵ سال پیش در چنین روزی، قطعنامه ای مشترک از مجلس نمایندگان و سنای آمریکا به تایید رییس جمهور دوایت آیزنهاور رسید که بر اساس آن، جمله « ما به خدا اعتماد داریم» (In God We Trust) به شعار ملی ایالات متحده تبدیل شد.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۵۶؛ ۵۶ سال پیش در چنین روزی، لیندون بی جانسون رییس جمهور وقت ایالات متحده، قانون امنیت اجتماعی سال ۱۹۶۵ را تایید کرد و بر اساس آن برنامه «مدیکر» که برنامه ای ملی برای بیمه اجتماعی است به اجرا در آمد. بر اساس این قانون دسترسی به بیمه درمانی برای آمریکاییان بالای ۶۵ سال و افراد جوان تر دارای ناتوانی و افراد دارای مشکل دیالیز را به بیمه های درمانی تضمین می کند.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۷۸؛ ۴۳ سال پیش در چنین روزی، استان اوکیناوای ژاپن قوانین راهنایی و رانندگی را تغییر داده و حرکت ماشینها را از سمت راست به سمت چپ خیابان تغییر داد. این کار باعث شد تا چند روز بعد، میزان تصادفات رانندگی در این استان بالا برود.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۱۹۸۰؛ ۴۱ سال پیش در چنین روزی، کنست رژیم صهیونیستی « قانون جروزالم» یا تصویب کرد. بر این اساس اورشلیم یا بیت المقدس پایتخت رژیم صهیونیستی میشود. این کار به معنای الحاق کردن قدس شرقی به سرزمین های اشغالی بود و باعث شد شورای امنیت سازمان ملل نسبت به این مسئله اعتراض کند و قطعنامه شماره ۴۷۸ در محکومیت این اقدام منتشر شد.

📜 در روز ۳۰ ژوئیه سال ۲۰۰۳؛ ۱۸ سال پیش در چنین روزی، آخرین نمونه فوکس واگن مدل بیتل در مکزیک از خط تولید کارخانه خارج شد. این مدل ماشینها دیگر در هیچ کشور دنیا تولید نمی شوند.

۳۰ ژوئیه