مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

تقویم تاریخ 31 اوت

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۸۶۴؛ ۱۵۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا نیروهای اتحادیه به فرماندهی ژنرال ویلیام شرمن حمله به آتلانتا را آغاز کردند.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۸۹۷؛ ۱۲۳ سال پیش در چنین روزی، توماس ادیسون مجوز ثبت اختراع اولین پروژکتور نمایش‌دهنده فیلم را کسب کرد.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۹۰۷؛ ۱۱۴ سال پیش در چنین روزی، روسیه و بریتانیا معاهده آنگلو راشا را امضا کردند و بر اساس آن روسیه بخش‌های شمالی ایران و بریتانیا بخش‌های جنوبی ایران و همچنین افغانستان را تحت کنترل گرفتند. هر ۲ دولت بر این اساس توافق کردند که نیرویی در تبت نداشته باشند.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۹۳۵؛ ۸۶ سال پیش در چنین روزی، ایالات‌متحده برای بیرون ماندن و بی‌طرفی در جنگی که به‌نظر می‌رسید بین آلمان و ژاپن در حال شکل‌گیری بود، اولین قانون بی‌طرفی را به تصویب رساند. درگیری‌های بین آلمان و ژاپن در نهایت منجر به جنگ جهانی دوم شد. براساس این لایحه که نتیجه انزواطلبی و خواست عدم مداخله در افکار عمومی آمریکا بود، مداخله آمریکا در جنگ جهانی دوم را ممنوع اعلام می‌کرد.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۹۳۹؛ ۸۲ سال پیش در چنین روزی، آلمان نازی در یک عملیات «پرچم دروغین» به ایستگاه رادیویی گلویتز حمله کرد. این حمله به بهانه‌ای در دست نازی‌ها تبدیل شد تا به لهستان حمله کنند و همین مسئله شروع جنگ جهانی دوم در اروپا را رقم زد.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۹۵۷؛ ۶۴ سال پیش در چنین روزی، فدراسیون مالایا که هم‌اینک مالزی خوانده می‌شود استقلال خود را از بریتانیا به دست آورد.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، قرقیزستان استقلال خود از اتحاد جماهیر شوروی را اعلام کرد.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۱۹۹۷؛ ۲۴ سال پیش در چنین روزی، پرنسس دایانا در حادثه تصادف رانندگی جان خود را از دست داد.

📜 در روز ۳۱ اوت سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی، رییس‌جمهور برزیل دیلما روسف استیضاح شده و برکنار شد.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»