مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

تقویم تاریخ 3 سپتامبر

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۷۷۷؛ ۲۴۴ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا، و در نبرد پل کوک پرچم ایالات‌متحده برای اولین‌بار در صحنه نبرد به اهتزاز درآمد.

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۷۸۳؛ ۲۳۸ سال پیش در چنین روزی، انقلاب آمریکا و نبرد بین نیروهای ایالات‌متحده با بریتانیا با عقد معاهده پاریس به پایان رسید.

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۸۳۸؛ ۱۸۳ سال پیش در چنین روزی، فردریک داگلاس از بردگی گریخت. او در آینده به یکی از مبارزان برده‌داری در آمریکا تبدیل شد.

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۸۵۵؛ ۱۶۶ سال پیش در چنین روزی، در جریان نبرد آمریکایی‌ها با سرخ‌پوستان، در نبراسکا ۷۰۰ سرباز تحت فرماندهی ژنرال ویلیام هاروی در حرکتی که برای انتقام از کشتار «گراتان» صورت‌گرفته بود، به روستای قبیله سوز حمله کرده و ۱۰۰ مرد زن و کودک را کشتند.

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۸۶۱؛ ۱۶۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، ژنرال لئونی داسپل ، از افسران ارتش کنفدراسیون به ایالت کنتاکی که اعلام بی‌طرفی کرده بود حمله برده و به‌همین دلیل نمایندگان مجلس ایالتی از نیروهای اتحادیه درخواست کمک کردند.

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۸۷۹؛ ۱۴۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان محاصره محل اقامت نیروهای بریتانیایی در کابل، نماینده ارتش بریتانیا به نام سر لوئیس کاواگناری و ۷۲ تن از نیروهایش توسط نیروهای ارتش افغانستان به قتل رسیدند.

📜در روز ۳ سپتامبر سال ۱۹۳۹؛ ۸۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، فرانسه، انگلستان، نیوزیلند و استرالیا علیه آلمان اعلام جنگ کردند زیرا آلمان در آن زمان به لهستان حمله کرده بود. این کشورها نیروهای متحد علیه آلمان را تشکیل دادند.

📜در روز ۳ سپتامبر سال ۱۹۳۹؛ ۸۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، بریتانیا و فرانسه محاصره دریایی آلمان را آغاز کرده‌اند که تا پایان جنگ نیز ادامه داشت. این محاصره آغاز نبرد آتلانتیک بود.

📜در روز ۳ سپتامبر سال ۱۹۴۵. و، ۷۶ سال پیش در چنین روزی، بعد از پایان جنگ جهانی دوم، دولت چین ۳ روز جشن به دلیل پیروزی علیه ژاپن برگزار کرد.

📜در روز ۳ سپتامبر سال ۱۹۷۱؛ ۵۰ سال پیش در چنین روزی، قطر به‌عنوان یک کشور مستقل شناسایی شد.

📜 در روز ۳ سپتامبر سال ۱۹۸۱؛۴۰ سال پیش در چنین روزی، کنوانسیون حذف هر نوع بی‌عدالتی علیه زنان به همراه منشور حقوق بین‌المللی برای زنان توسط سازمان ملل به تصویب رسید.

📜در روز ۳ سپتامبر سال ۲۰۰۴ ؛ ۱۷ سال پیش در چنین روزی، در محاصره مدرسه بسلان ۳۳۰ نفر جان خود را از دست داده و ۱۸۶ کودک نیز کشته شده‌اند. واقعه محاصره مدرسه بسلان در اوستیا، اقدامی تروریستی بود که در روز اول سپتامبر آغاز شد و ۳ روز ادامه داشت تروریست‌ها بیشتر از ۱۱۰۰ فتح را گروگان گرفته بودند که ۷۷۷ نفر از آن‌ها کودک بودند.

📜در روز ۳ سپتامبر سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی ایالات‌متحده و چین اعلام اعلام کردند مسئولیت اصلی برای حذف ۴۰ درصد از آلودگی‌های کربنی جهان را برعهده می‌گیرند و هر دو، معاهده توافق‌نامه آب‌وهوایی پاریس را امضا کردند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»