مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۴ اوت سال ۱۸۷۳؛ ۱۴۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ آمریکا با سرخپوستان، نیروهای ارتش ایالات متحده که در حال حفاظت از گروهی از افراد وابسته به شرکت راه آهن آمریکا بودند، تحت فرماندهی کلنل، جورج آرمسترانگ کاستر برای اولین بار با نیروهای قبیله شین و مردم لاکوتا در نزدیکی رود تانگ درگیر شدند. با این حال از هر کدام از طرفین تنها یک نفر کشته شد.

📜 در روز ۴ اوت سال ۱۹۶۴؛ ۵۷ سال پیش در چنین روزی، اجساد سه تن از کارگران عضو جنبش حقوق شهروندی سیاه پوستان آمریکا با نامهای مایکل شوئرنر، اندرو گودمن و جیمز چنی در می سی سی پی پیدا شد. آنها در روز ۲۱ ژوئن ناپدید شده بودند و نژادپرستان سفید پوست آنها را به قتل رسانده بودند.

📜 در روز ۴ اوت سال ۱۹۶۴؛ ۵۷ سال پیش در چنین روزی، دومین حادثه خلیج تونکن به وقوع پیوست. در این حادثه ناو دریایی یو اس اس مدوکس و کشتی جنگی یو اس اس تونر جوی به صورت اشتباهی اعلام کردند که تحت حمله قرار گرفته اند. این گزارشها در نهایت به دخالت آمریکا در جنگ ویتنام و فرستادن نیرو به جنگ ویتنام ختم شد. برخی از این عملیاتها با نام عملیات پرچم دروغین نام می برند و اعلام کرده اند اعلام حمله به این ناو ها نه از روی اتفاق و اشتباه بلکه به صورت عمدی بود که آمریکا بهانه لازم برای حضور در جنگ ویتنام را داشته باشد.

📜 در روز ۴ اوت سال ۱۹۶۹؛ ۵۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ ویتنام، هنری کیسینجر و نماینده ویتنام شمالی در آپارتمان یک واسطه فرانسوی با نام ژان سنتنی گفت و گوهای محرمانه خود برای مذاکرات صلح را آغاز کردند. این گفت و گوها در نهایت با شکست مواجه شد.

📜 در روز ۴ اوت سال ۱۹۷۷؛ ۴۴ سال پیش در چنین روزی، جیمی کارتر رییس جمهور ایالات متحده قانونی را به امضا رساند که بر اساس آن وزارت انرژی آمریکا تاسیس گردید.

📜 در روز ۴ اوت سال ۱۹۸۷؛ ۳۴ سال قبل در چنین روزی، کمیسیون ارتباطات فدرال دکترین عدالت را منتشر ساخت که بر اساس آن برنامه های رادیویی و تلویزیونی باید در پرداخت به مباحثی که حساسیت زیادی راجع به آنها وجود دارد، جانب عدالت و انصاف را رعایت کنند.

📜 در روز ۴ اوت سال ۲۰۱۹؛ ۲ سال پیش در چنین روزی، ۹ نفر در یک حادثه تیراندازی در اوهایوی آمریکا کشته شده و ۲۶ تن دیگر زخمی شدند. این حادثه ۱۲ ساعت پس از حادثه تیراندازی در ال پاسوی تگزاس بود که در آنجا نیز ۲۳ نفر کشته شدند.

تقویم تاریخ ۴ اوت

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»