مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۶۹۸؛ ۳۲۳ سال پیش در چنین روزی، تزار پیتر اول در روسیه برای غربی کردن این کشور بر روی ریش مردان مالیات تعیین کرد. این کار برای این صورت می‌گرفت که مردان مانند مردان غربی صورت خود را بتراشند. این قانون البته استثناهایی نیز داشت و آن روحانیون بودند.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۷۷۴؛ ۲۴۷ سال پیش در چنین روزی، اولین کنگره‌ی قاره‌ای در فیلادلفیا تشکیل شد.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۷۸۱؛ ۲۴۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان نبرد چساپیک در جنگ‌های مرتبط با انقلاب آمریکا، یکی از ناوهای ارتش بریتانیا توسط ناو فرانسوی مورد حمله قرار گرفت و باعث تسلیم شدن نیروهای بریتانیایی در یورک تاون شد.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۸۳۶؛ ۱۸۵ سال پیش در چنین روزی، سم هیوستون به‌عنوان اولین رییس‌جمهور جمهوری تگزاس انتخاب شد.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۸۸۲؛ ۱۳۹ سال پیش در چنین روزی، اولین راه‌پیمایی روز کارگر در شهر نیویورک برگزار شد.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۹۴۵؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، ایوان توگوری دآکینو گوینده رادیویی ژاپنی- آمریکایی که مظنون به تبلیغات رادیویی برای آمریکا در جریان جنگ جهانی دوم بود و با اسم توکیو رز فعالیت می‌کرد در یوکوهاما بازداشت شد.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۹۶۹؛ ۵۲ سال پیش در چنین روزی، ژنرال ارتش آمریکا به نام ویلیام کالی متهم به قتل ۱۰۹ شهروند غیرنظامی ویتنام در می‌لی شد از این حادثه با عنوان کشتار می‌لی یاد می‌شود.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۹۷۲؛ ۴۹ سال پیش در چنین روزی کشتار مونیخ به وقوع پیوست. یک گروه فلسطینی به نام ‘سپتامبر سیاه’ در المپیک مونیخ به ورزشکاران اسراییلی حمله و ۱۱ تن را به گروگان گرفتند. در این حمله ۲ نفر جان خود را از دست داده و در روز بعد نیز ۹ نفر کشته شدند.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۹۷۵؛ ۴۶ سال پیش در چنین روزی، لینت فروم در تلاشی اقدام به ترور جرالد فورد رییس‌جمهور آمریکا کرد. او یکی از اعضای خانواده مانسون بود که برای تلاش در جهت ترور رییس‌جمهور به حبس ابد محکوم شد. او در سال ۲۰۰۹ عفو گرفت و پس‌از ۳۴ سال از زندان آزاد شد و در سال ۲۰۱۸ بیوگرافی خود را منتشر ساخت.

📜 در روز ۵ سپتامبر سال ۱۹۷۸؛ ۴۳ سال پیش در چنین روزی، مناخیم بگین و انور سادات گفتگوهای صلح را در کمپ‌دیوید آغاز کردند.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»