مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

تقویم تاریخ 6 سپتامبر

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۴۹۲؛ ۵۲۹ سال پیش در چنین روزی، کریستوف کلمب از «لاگومه را» به سمت جزایر قناری، دریانوردی خود را آغاز کرد. این سفر آخرین سفر قبل‌از رد شدن از اقیانوس اطلس برای اولین‌بار در طول تاریخ بود.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۶۲۰؛ ۴۰۰ یک‌سال پیش در چنین روزی، زائران از پیلیموث در انگلستان با کشتی «می فلاور» به سمت آمریکای شمالی رهسپار شدند. آن‌ها بعد از این یکی از اولین کلونی‌ها در ماساچوست آمریکا را تشکیل دادند.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۶۲۸؛ ۳۹۳ سال پیش در چنین روزی، پیوریتن ها در شهر «سالِم که بعد از این یکی از شهرهای کلنی ماساچوست تبدیل شد، ورود کرده و در آن‌جا سکنی گزیدند.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۷۸۱؛ ۲۴۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ مرتبط با انقلاب آمریکا، نبرد «گرو تن هایت» آغاز شد که درنتیجه آن ارتش بریتانیا توانست بر آمریکایی‌ها پیروز شود.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۸۶۱؛ ۱۶۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، نیروهای تحت فرماندهی ژنرال «یولیسس اس گرانت» ژنرال متحدین نیروهای اتحادیه بدون هیچ خون‌ریزی ای شهر «بادوکا» در کنتاکی را تصرف کردند. پیروزی در این منطقه باعث شد کنترل رود تنسی برای نیروهای اتحادیه هموار شود.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۸۶۳؛ ۱۵۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، نیروهای کنفدراسیون، جزیره موریس و منطقه «باتری واگنر» را در کارولینای جنوبی تخلیه کردند و نیروهای اتحادیه توانستند کنترل این منطقه را در دست بگیرند.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۸۷۰؛ ۱۵۰ یک‌سال پیش در چنین روزی، «لوئیزا آن سوین» از ایالت وایومینگ به اولین زنی در طول تاریخ آمریکا تبدیل شد که رای خود را به صندوق انداخت و به‌صورت قانونی در انتخابات شرکت کرد .

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۳۹؛ ۸۲ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم ،آفریقای جنوبی علیه آلمان اعلام جنگ کرد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۴۶؛ ۷۵ سال پیش در چنین روزی «جیمز بایرون» وزیر امور خارجه ایالات‌متحده اعلام کرد که آمریکا سیاست بازسازی اقتصادی را در آلمان پس‌از جنگ جهانی دوم دنبال خواهد کرد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۶۲؛ ۵۹ سال پیش در چنین روزی، دولت ایالات متحده برنامه مانور آمادگی در مقابل حمله اتمی را آغاز کرد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۷۶؛ ۴۵ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ سرد، خلبان نیروهای دفاعی اتحاد جماهیر شوروی با نام «ویکتور بلانکو» یکی از جت‌های میگ ۲۵ روسی را در ژاپن فرود آورد و از ایالات‌متحده درخواست پناهندگی سیاسی کرد این درخواست با موافقت دولت ایالات‌متحده مواجه شد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۸۳؛ ۳۸ سال پیش در چنین روزی، اتحاد جماهیر شوروی اعتراف کرد که هواپیمای شماره ۲ ۰ ۷ خطوط هوایی کره را به دلیل این‌که نمی‌دانست این هواپیما مسافربری است مورد هدف قرار داده‌است؛ این هواپیما بدون اجازه به حریم هوایی اتحاد جماهیر شوروی تجاوز کرده بود.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، پارلمان روسیه با تغییر نام لنین‌گراد به سنت‌پترزبورگ موافقت کرد. این تغییر نام از اول اکتبر سال ۱۹۹۱ اجرایی شد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۱۹۹۷؛ ۲۴ سال پیش در چنین روزی، مراسم تدفین پرنسس دایانا در لندن برگزار شد. تقریباً بالای ۱ میلیون نفر در این مراسم شرکت کردند.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۲۰۰۳؛ ۱۸ سال پیش در چنین روزی، محمود عباس از سمت نخست‌وزیری فلسطین استعفا داد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۲۰۰۷؛ ۱۴ سال پیش در چنین روزی، اسراییل حمله هوایی با نام عملیات «باغ میوه» را برای از بین بردن رآکتور هسته‌ای سوریه آغاز کرد.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۲۰۱۲؛ ۹ سال پیش در چنین روزی، ۶۱ نفر که در یک قایق ماهیگیری از استان ازمیر ترکیه به‌عنوان مهاجر به سمت یونان در حرکت بودند به‌علت تصادف قایق با صخره‌های درون دریا غرق‌شده و جان خود را از دست دادند.

📜 در روز ۶ سپتامبر سال ۲۰۱۸؛ ۳ سال پیش در چنین روزی دیوان‌عالی هندوستان هر نوع رابطه جنسی بین بزرگسالان از هر جنسیتی را در زمانی‌که به‌صورت خصوصی و در مکان شخصی انجام شود، به رسمیت شناخت و بدین‌ترتیب همجنسگرایی در هندوستان آزاد شد.

مرور تاریخ جهان و آمریکا هر روز در «جهان ما»