مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۷۷۵؛ ۲۴۶ سال پیش در چنین روزی، دادخواست شاخه زیتون توسط کنگره قاره‌ای در آمریکاو ۱۳ مستعمره انگلستان در این قاره به تصویب رسید. این دادخواست آخرین تلاش آمریکاییها برای جلوگیری از شکل گرفتن جنگ بین مستعمره نشینان و دولت بریتانیا بود. کنگره قاره‌ای با این حال یک هفته قبل، دستور حمله به کانادا را صادر کرده بود اما این دادخواست را به انگلستان فرستاد تا وفاداری خود را به جورج سوم پادشاه این کشور اعلام کند. با این حال این دادخواست مورد پذیرش پادشاهی انگلستان قرار نگرفت وجنگ بعد از مدتی آغاز شد.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۷۷۶؛ ۲۴۵ سال پیش در چنین روزی، زنگ تمام کلیساهای آمریکا بعد از اینکه جان نیکسون برای اولین بار بیانیه استقلال آمریکا را به صورت عمومی در بین مردم قرائت کرد، به صدا در آمدند.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۸۷۶؛ ۱۴۵ سال پیش در چنین روزی، کشتار هامبورگ در ایالت کارولینای جنوبی آمریکا اتفاق افتاد. این کشتار قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۸۷۶ اتاق افتاد و منجر به کشته شدن ۶ سیاه پوست و یک سفید پوست در حزب جمهوری خواه شد. کشتار هامبورگ اولین سری از شورش‌ها و درگیریهایی بود که سفید پوستان دموکرات در شهرهایی که اکثر آنها را سیاه پوستان تشکیل می‌دادند، به راه می‌انداختند تا مانع از حرکت‌های سیاسی سیاه پوستان جهت تحقق حقوق‌شان در آمریکا شوند.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۸۷۹؛ ۱۴۲ سال پیش در چنین روزی، کشتی «یو اس اس جنت» از بندر سانفرانسیسکو راهی سفر اکتشافی به قطب شمال شد اما این مأموریت شکست خورد.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۸۸۹؛ ۱۳۲ سال پیش در چنین روزی، اولین شماره از روزنامه «وال استریت ژورنال» منتشر شد.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۸۹۸؛۱۲۳ سال پیش در چنین روزی، کشته شدن «سوپ اسمیت» جنایتکار آمریکایی باعث آزاد شدن شهر اسکاگوی در آلاسکا از زیر سلطه او شد.

📜 در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۳۷؛ ۸۴ سال پیش در چنین روزی، ایران، عراق، ترکیه و افغانستان معاهده سعد آباد را امضا کردند.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۴۷؛ ۷۴ سال پیش در چنین روزی، گزارش‌هایی منتشر شد مبنی بر اینکه یک شیء پرنده ناشناس در رزول نیومکزیکو با زمین برخورد کرده است. از این حادثه با نام حادثه Roswell UFO یاد می‌شود.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۴۸؛ ۷۳ سال پیش در چنین روزی، نیروی هوایی ایالات متحده اولین زن را در این نیرو استخدام کرد که برنامه استخدام او به نام «زنان در نیروی هوایی» شهرت پیدا کرد.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۷۰؛ ۵۱ سال پیش در چنین روزی، ریچارد نیکسون رییس جمهور ایالات متحده سخنرانی‌ای را در کنگره این کشور انجام داد که محور آن تصمیم گیری حاکمیت سرخپوستان بر سرنوشت خود و سپردن امور مربوط به آنها به خودشان بود. نیکسون در این سخنرانی گفت که این سیاست، سیاست رسمی دولت آمریکا است. این سخنرانی در نهایت باعث تصویب قانون حاکمیت سرخپوستان بر خودشان و کمک‌های آموزشی در سال ۱۹۷۵ شد.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۷۲؛ ۴۹ سال پیش در چنین روزی، موساد نویسنده فلسطینی به نام غسان کنفانی را به قتل رساند.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۸۲؛ ۳۹ سال پیش در چنین روزی، تلاش ناکام برای ترور صدام حسین، رییس جمهور عراق منجر به کشتار الدجیل توسط رژیم صدام در این کشور شد که تا ماه‌ها بعد ادامه یافت. بعد از تلاش ناموفق برای صدام، ارتش بعث به شهر شیعه نشین الدجیل حمله برد و صدها زن و مرد و کودک را به جرم تبانی برای قتل صدام بازداشت و برای ۱۴۰ نفر از آنها حکم اعدام صادر کرد. صدها تن دیگر مجبور به ترک عراق شده و خانه و اموالشان توسط دولت بعث مصادره شد. یکی از اتهامات صدام حسین در دادگاهی که در سال ۲۰۰۶ برای او برپا شد، جنایت علیه بشریت در این کشتار بود. سی ان ان یک مستند کوتاه درباره سفر صدام به الدجیل و تیراندازی به سمت او را دارد که جالب است . این مستند را می توانید در این لینک ببینید.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۱۹۹۴؛ ۲۷ سال پیش در چنین روزی، بعد از مرگ کیم ایل سونگ، رهبر کره شمالی، فرزند او کیم جونگ ایل، جانشینش شد.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۲۰۱۴؛ ۷ سال پیش در چنین روزی، اسراییل به بهانه ربوده شدن ۳ شهروند خود، به غزه حمله کرد. فلسطینیان به عملیات دفاع از خود، نام عملیات بنیاد استوار دادند.

📜در روز ۸ ژوئیه سال ۲۰۲۱، جو بایدن رییس جمهور آمریکا اعلام کرد که پایان نهایی حضور آمریکا در افغانستان و جنگ افغانستان روز ۳۱ اوت سال ۲۰۲۱ خواهد بود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»