مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۷۷۶؛ ۲۴۵ سال پیش در چنین روزی، جورج واشنگتن دستور داد تا بیانیه استقلال برای اعضای ارتش قاره ای در منهتن خوانده شود. در همین زمان قوای انگلیسی در جزیره استاتن برای نبرد لانگ آیلند آماده می شدند.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۷۹۵؛ ۲۲۶ سال پیش در چنین روزی، جیمز سوان، بدهی ملی آمریکا به میزان ۲ میلیون و ۲۴ هزار و ۸۹۹ دلار را که در زمان انقلاب آمریکا به وجود آمده بود، پرداخت کرد.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال۱۸۱۱؛ ۲۱۰ سال پیش در چنین روزی، سیاح و اکتشاف گر انگلیسی به نام دیوید تامپسون علامتی را در نزدیکی جایی که هم اکنون با نام پارک ایالتی اسکاجاویا خوانده می شود و در نزدیکی ایالت واشنگتن قرار دارد، نصب کرد و منطقه کلمبیا را برای انگلستان تاسیس کرد.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال۱۸۱۶؛ ۲۰۵ سال پیش در چنین روزی، آرژانتین استقلال خود را از اسپانیا به دست آورد.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۸۵۰؛ ۱۷۱ سال پیش در چنین روزی، زاخاری تایلور رییس جمهوری ایالات متحده به خاطر خوردن میوه خام و بستنی شیری درگذشت. معاون او میلارد فیلمور، جایگزین او شد . البته برخی معتقدند که او توسط طرفداران برده داری کشته شده است .

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۸۶۳؛ ۱۵۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، محاصره هادسون پایان یافت و قوای اتحادیه توانستند بر تمامی رود می سی سی پی کنترل پیدا کنند.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال۱۸۶۸؛ ۱۵۳ سال پیش در چنین روزی، چهاردهمین اصلاحیه قانون اساسی آمریکا تصویب شد و شهروندی کامل به آفریقایی- آمریکایی ها اعطا شد.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۸۹۳؛ ۱۲۸ سال پیش در چنین روزی، دنیل هیل ویلیامز جراح قلب آمریکایی، اولین عمل قلب باز خود را بدون بیهوش کردن بیمار انجام داد.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۸۹۶؛ ۱۲۵ سال پیش در چنین روزی، ویلیام جنینگز برایان سخنرانی خود در مورد دو فلزی کردن واحد پول کشور را در کنوانسیون ملی دموکرات ها در سال ۱۸۹۶ در شیکاگو ایراد کرد. در آن زمان آمریکا طلای کافی برای ثبات اقتصادی نداشت و این سخنرانی در حمایت از به حساب آوردن نقره به عنوان واحدی برای نقل و انتقال ثروت، توانست شهرت زیادی برای او به ارمغان بیاورد. او یکی از نامزدهای بسیار مطرح در کنوانسیون ملی دموکرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری بود.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۹۴۳؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی، حمله متفقین به سیسیل باعث سقوط موسولینی در ایتالیا شده و هیتلر را وادار ساخت تا نبرد کرسک را ترک کند.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، نیروهای آمریکایی سایپان را گرفتند و باعث شدند دولت توجو سقوط کند.

 

📜در روز ۹ ژوئیه سال ۱۹۵۵؛ ۶۶ سال پیش در چنین روزی، بیانیه راسل- انیشتین منتشر شد . این بیانیه را برتراند راسل در روزگار جنگ سرد در لندن انتشار داد. پیش نویس این بیانیه را که موضوع آن هشدار درباره خطرات گسترش سلاح های هسته ای برای جامعه بشری بود، برتراند راسل تهیه کرده و ۱۱ دانشمند آن زمان، آن را تایید و امضا کردند.

 

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»