مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۷۸۹؛۲۳۲ سال پیش در چنین روزی، فتح باستیل در فرانسه رخ داد. قلعه قرون وسطی و زندان در پاریس که با نام قلعه باستیل شناخته می‌شد به عنوان نمایندگی سلطنت در مرکز پاریس قرار داشت. در زمان یورش به زندان تنها هفت زندانی در آن زندانی بودند با این‌حال این زندان به نمادی از سوءاستفاده از سلطنت تبدیل شده‌بود و سقوط آن نقطه انفجار انقلاب فرانسه بود. در فرانسه، سالروز این واقعه را با عنوان جشن‌های روز ملی فرانسه، جشن می‌گیرند.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۷۹۸؛ ۲۳۲ سال پیش در چنین روزی، قانون فتنه ۱۷۹۸ تصویب شد. بر اساس این قانون، نوشتن، منتشر کردن و گفتن دروغ و دادن بیانیه تفرقه انگیز در مورد دولت ایالات متحده ممنوع شده و جرم فدرال اعلام شد. همچنین بر اساس این قانون، مهاجران باید رویه طولانی تری را برای تبدیل شدن به شهروند ایالات متحده طی می کردند و دولت ایالات متحده می توانست هر کدام از مهاجران که علیه این کشور توطئه کرده بودند را به کشور اصلی خودشان دیپورت کند و یا اجازه اقامت به کسانی که از کشورهای دشمن ایالات متحده وارد این کشور شده بودند ندهد. این قوانین در روز سوم ماه مارس سال ۱۸۰۱ ملغی شدند. فدرالیست ها در آن زمان معتقد بودند که این قوانین امنیت ملی آمریکا را ارتقا می بخشد. در آن مزان آمریکا درگیر برخی جنگ های دریایی با نیروهای فرانسوی بود.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۸۵۳؛ ۱۶۸ سال پیش در چنین روزی، اولین نمایشگاه جهانی ایالات متحده افتتاح شد. این نمایشگاه، نمایشگاه صنایع تمام کشورهای دنیا بود که در شهر نیویورک برپا شد.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۸۷۴؛ ۱۴۷ سال پیش در چنین روزی، آتش گسترده در شهر شیکاگو، در حدود ۴۷ هکتار از شهر را سوزاند و ۸۱۲ خانه را ویران کرده و ۲۰ کشته برجای گذاشت .

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۸۸۱؛ ۱۳۰ سال قبل در چنین روزی، بیلی دکید یا بیلی کوچیکه در نیومکزیکو هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. او هفت تیرکشی آمریکایی بود که به خاطر یاغیگری هایش و به ویژه برای شرکت در جنگ لینکلن کانتی نیومکزیکو مشهور است که در طی این نبرد هشت تن را کشت.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۳۳؛ ۸۸ سال پیش در چنین روزی، برنامه «به نژادی» نازی ها آغاز شد . این برنامه با نام « بهداشت نژادی ناسیونال سوسیالیست» ایدئولوژی نژادی نازی ها مبتنی بر بهبود تدریجی نژادی مردم آلمان با زایش گزینشی بر مبنای ویژگیهای «نوریدیک و آریایی» بود . کسانی که تحت سیاست‌های به‌نژادی نازی مورد هدف نابودی قرار گرفتند، عمدتاً در موسسات خصوصی و دولتی زندگی می‌کردند، و به عنوان «ناشایست برای زندگی»معرفی شدند؛ از جمله زندانیان، منحطان، مخالفان سیاسی، افراد دارای ناتوانی‌های شناختی و جسمی مادرزادی– شامل افرادی که دارای ناتوانی ذهن، صرع، اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی، فلج مغزی، دیستروفی ماهیچه‌ای، ناشنوایی و کم‌بینایی بودند – و نیز همجنسگرایان، بیکاران، دیوانگان و افراد ضعیف، که همگی برای حذف از زنجیره وراثت انتخاب شده بودند. بیش از ۴۰۰هزار تن بر خلاف میل خود عقیم شدند، در حالی که حدود ۳۰۰هزار تن نیز در جریان عملیات تی۴ که برنامه‌ای برای کشتار جمعی بود کشته شدند.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۳۳؛ ۸۸ سال پیش در چنین روزی، برنامه هیتلر با عنوان « هماهنگی » اغاز شد و بر اساس آن تمام احزاب سیاسی آلمان به جز حزب نازی، تعطیل شدند.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۴۳؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی، بنای یادبود ملی جورج واشنگتن در شهر دیاموند ایالت میسوری به اولین بنای یادبود ایالتی تبدیل شد که به افتخار آفریقایی- آمریکایی ها ساخته شد.

📜در روز ۱۴ ژوئیه سال ۱۹۶۴؛ ۵۹ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده ۶۰۰ نیروی نظامی دیگر به ویتنام اعزام کرد.

📜 در روز ۱۴ ژوئیه سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی، مردی با کامیون به وسط جمعیت شرکت کننده در مراسم روز باستیل در نیس فرانسه رفت و با کشتن ۸۰ نفر، نزدیک ۱۵۰ تن دیگر را نیز زخمی کرد. راننده کامیون به ضرب گلوله پلیس کشته شد.

تقویم تاریخ 14 ژوئیه

تقویم تاریخ ۱۴ ژوئیه

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»