مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

 

📜 در روز ۱۵ژوئن سال ۱۲۱۵؛ ۸۰۲ سال پیش در چنین روزی، جان، پادشاه انگلستان سند مگنا کارتا را تایید و مهر خود را پای آن ثبت کرد. منشور کبیر یا مَگنا کارتا (Magna Carta) منشور قانونی انگلیسی است که به‌طور رسمی در سال ۱۲۱۵ به تصویب رسید. مگنا کارتا، جان، شاه انگلستان را موظف به پذیرفتن حقوق مشخصی برای مردان آزاد تحت حکومت اش، احترام به برخی رویه‌های قانونی مشخص، و پذیرفتن این موضوع که قدرت او توسط قانون محدود خواهد شد، می‌نمود. در این منشور، مقصود از «مردان آزاد»، اقلیتی از بارون‌ها و فئودال‌های سرزمین انگلستان بوده‌است؛ این درحالیست که مردم عادی، رعایا و سرف‌ها از حیطهٔ حقوقی این منشور خارج بودند. تا قرن هجده میلادی در میان مورخان چنین تصور می‌شد که منظور از این حقوق، دفاع از آزادی‌های شخصی بوده‌است. بخشی ازاین اسطوره‌سازی مرهون استفاده‌های سیاسی بود که مبارزان آزادی‌خواه قرن ۱۷ (انگلستان) و قرن ۱۸ (ایالات متحده) برای پیشبرد پیکار خود علیه پادشاهی انگلستان به‌این منشور ارجاع می‌داده‌اند. با اینحال مورخان عصر ویکتوریا انحصار حقوق منشور بزرگ به بارون‌ها را افشا کردند.علی‌رغم این مسئله، منشور همچنان وجه نمادین خود را حفظ کرده‌است و در فرهنگ اروپا-آمریکایی از آن به‌عنوان یکی از دستاوردهای تاریخی علیه استبداد پادشاهی یادمی‌شود. منشور کبیر به یکی از مهم‌ترین اسنادی بدل گشت که در یک روند تاریخی به ایجاد حکومت مشروطه در جوامع انگلیسی زبان امروزی بدل شد. گفته‌می‌شود که تدوین کامن لا در انگلستان و قانون اساسی ایالات متحده آمریکا از مگنا کارتا اثر پذیرفته‌اند.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۵۰۲؛ ۵۱۹ سال پیش در چنین روزی، کشتی کریستوف کلمب، سیاه ایتالیایی در چهارمین سفر خود به قاره آمریکا در جزیره مارتینیک در دریای کارائیب که در ۴۸۳ کیلومتری ونزوئلا است، پهلو گرفت.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۷۷۵؛ ۲۴۶ سال پیش در چنین روزی، کنگره آمریکا ژنرال جورج واشنگتن را به سمت فرمانده کل ارتش این کشور منصوب کرد.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۸۳۶؛ ۱۸۵ سال پیش در چنین روزی، آرکانزاس به عنوان بیست و پنجمین ایالت آمریکا شناخته شد.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۸۴۶؛ ۱۷۵ سال پیش در چنین روزی، معاهده اورگون بین بریتانیا و آمریکا شکل گرفت. این معاده باعث رفع اختلاف بریتانیا و آمریکا در خصوص مرز بین زمین های دولت انگلستان  در آمریکای شمالی با ایالات متحده را مشخص می کرد. با وجود اینکه در آن زمان آمریکا استقلال پیدا کرده بود اما هنوز هم بخشهایی از غرب آمریکا در دست انگلستان بود و آن را جزو زمین های خود می دانست . در معاهده سال ۱۸۱۸، آمریکا بسیاری از زمین ها را از انگلستان پس گرفته بود اما در بخش اورگون هنوز هم برخی زمین ها به انگلستان تعلق داشت .

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۸۵۹؛ ۱۶۲ سال پیش در چنین روزی، درگیری نظامی ای بین بریتانیا و آمریکا بر سر مرزها در جزایر سن خوان پیش آمد که از آن با عنوان «جنگ خوک» نیز یاد می کنند. این جزایر بین ونکوور در کانادا و ایالت واشنگتن قرار دارند . علت این نامگذذاری این بود که جنگ رخ داده، به خاطر شلیک کردن به یک خوک آغاز شد. با وجود اینکه از این درگیری با عنوان «جنگ» یاد می شود اما هیچ قربانی ای نداشت . دلیل این درگیری، وجود برخی ابهامات در معاهده اورگون بود.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۸۶۴؛ ۱۵۷ سال پیش در چنین روزی، قبرستان ملی آرلینگتون در مساحتی به وسعت ۲۰۰ هکتار در آرلینگتون بنا شد. این زمین ها متعلق به ژنرال نیروهای کنفدراسیون، رابرت لی بود و بعد از آن به عنوان قبرستان نظامی آمریکا شناخته شد.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۸۷۷؛ ۱۴۴ سال پیش در چنین روزی، هنری اوسیان فلیپر به اولین آمریکایی- آفریقایی تبدیل شد که از مدرسه نظامی ایالات متحده فارغ التحصیل شد.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۱۶؛ ۱۰۵ سال پیش در چنین روزی، وودرو ویلسون رییس جمهور آمریکا لایحه ای را امضا کرد که بر اساس آن، سازمان پیشاهنگی پسران آمریکا به صورت رسمی توسط دولت آمریکا به رسمیت شناخته شده و منشور پیدا کرد. این سازمان تنها سازمان مربوط به جوانان است که منشور ملی و قانونی دارد.

[۸:۴۸ AM, 6/15/2021] Samaneh Ekvan: 📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۲۰؛ ۱۰۱ سال پیش در چنین روزی، سه سیاه پوست آمریکایی توسط جمعیتی ۵ هزار نفره از سفید پوستان در مینه سوتا اعدام شدند. این اقدام به این دلیل صورت گرفت که شایعه شده بود این افراد که از کارکنان یک سیرک بودند، یک دختر سفید پوست را هتک حرمت کردند.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۲۱؛ ۱۰۰ سال پیش در چنین روزی، بسی کولمن، گواهی خلبانی خود را دریافت کرد و به اولین زن آمریکایی-آفریقایی تبدیل شد که گواهی رسمی خلبانی گرفت .

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، آمریکا به جزیره سایپن از جزایر ماریانا در ژاپن حمله کرد و موفق شد این جزیره را به تصرف خود در آورد.

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۷۰؛ ۵۱ سال پیش در چنین روزی چارلز منسون به خاطر مرگ شارون تیت، دادگاهی شد. چارلز مایلز منسون به عنوان رهبر جماعتی که با نام «خانوادهٔ منسون» در دههٔ ۱۹۶۰ میلادی در کالیفرنیا فعال بودند، شهرت داشت. منسون در سال ۱۹۷۱ به خاطر قتل شارون تیت (همسر باردار رومن پولانسکی) و لنو و رزماری لابیانکا که توسط تعدادی از افراد خانوادهٔ منسون و به دستور شخص او انجام شد محاکمه شد. منسون در دهه ۶۰ رهبر یک فرقه کیش شخصیت بود. او و پیروانش طی دو شب در ماه اوت ۱۹۶۹ هفت نفر را به ضرب چاقو یا گلوله کشتند. حکم اعدام منسون در سال ۱۹۷۲ و زمانی که «لایحهٔ حذف مجازات اعدام» به‌وسیلهٔ دولت تصویب شد، توسط دادگاه عالی کالیفرنیا به حبس ابد تغییر یافت. منسون در سال ۲۰۱۲ درخواست عفو کرد که رد شد. این دوازدهمین بار بود که او خواستار آزادی می‌شد. بار آینده که او می‌توانست درخواست عفو دهد سال ۲۰۲۷ بود اما در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۷ در سن ۸۳سالگی درگذشت

تقویم تاریخ 15 ژوئن

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۹۲؛ ۲۹ سال پیش در چنین روزی، دیوان عالی آمریکا رای داد که ایالات متحده مجاز است با ربودن متهمان از سایر کشورها، آنها را به آمریکا آورده و محاکمه کند. حتی اگر این کار بدون اجازه کشوری که متهم در آن قرار دارد صورت گرفته باشد!

 

📜در روز ۱۵ ژوئن سال ۱۹۹۶؛ ۲۵ سال پیش در چنین روزی، در درگیری های ایرلند شمالی با بریتانیا، ارتش جمهوری خواه ایرلند بمب گذاری ای را در یک کامیون انجام داد و این کامیون به محله ای پر جمعیت در منچستر رفت و آنجا منفجر شد . بر اثر این حمله ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

 

📜 در روز ۱۵ ژوئن سال ۲۰۰۱؛ ۲۰ سال پیش در چنین روزی، کشورهای چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان سازمان همکاری های شانگهای را تشکیل دادند.