مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۸۶۲؛ ۱۵۹ سال پیش در چنین روزی، کنگره ایالات متحده برده داری را در سرزمین های تحت حاکمیت ایالات متحده منع کرد . این اقدام در واقع خنثی سازی رای دیوان عالی در پرونده درد اسکات در برابر سندفرد بود. پرونده درد اسکات در برابر سندفرد تصمیم تحول ساز دیوان عالی ایالات متحده آمریکا بود که طی آن دیوان عالی بیان داشت که سیاه‌پوستان آمریکا، چه در بردگی و چه آزاد، نمی‌توانند شهروند آمریکا باشند و بدین ترتیب در دادگاه فدرال هیچ گونه صلاحیت اقامه دعوی ندارند،و این که دولت فدرال از هیچ قدرتی برای تنظیم برده داری در قلمروهای فدرال به دست آمده پس از ایجاد ایالات متحده برخوردار نیست.
درد اسکات، مردی سیاهپوست بود که به بردگی گرفته شده که مالکینش او را به قلمروها و ایالات آزاد از بردگی برده بودند، تلاش کرد شکایت کند و آزاد شود. دیوان عالی در تصمیمی با اکثریت ۷–۲ نوشته شده توسط قاضی ارشد راجر تینی درخواست اسکات را نپذیرفت. دیوان عالی برای دومین بار در تاریخ خود یک قانون کنگره را مغایر قانون اساسی اعلام کرد. در این روز کنگره ایالات متحده این قانون را لغو و برده داری را نیز در ایالات متحده لغو کرد.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۸۶۵؛۶ سال پیش در چنین روزی، اعلام آزادی بردگان در آمریکا، بردگان در گالوستون تگزاس تازه خبر آزادی خود را شنیدند. سالگرد این خبر هر ساله در تگزاس با عنوان جشن جونتینث (Juneteenth) شناخته می شود. در روز هفدهم ژوئن سال ۲۰۲۱، جو بایدن رییس جمهور آمریکا این روز را روز تعطیلات رسمی در ایالات متحده اعلام کرد.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۱۰؛ ۱۱۱ سال پیش در چنین روزی، برای اولین بار روز پدر در اسپوکان در ایالت واشنگتن جشن گرفته شد.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۳۴؛ ۸۷ سال پیش در چنین روزی، قانون ارتباطات سال ۱۹۳۴ برای اولین مرتبه کمیسیون ارتباطات فدرال تشکیل شد .مهمترین وظایف این کمیسیون در ۶ محور پهنای باند، رقابت، فرکانس رادیویی، رسانه، امنیت اجتماعی و امنیت داخلی خلاصه می شود.

📜در روز ۱۹سال ۱۹۴۳؛ ۷۸ سال پیش در چنین روزی، دو تیم فوتبال فیلادلفیا ایگلز و پیتزبورگ استیلرز به دلیل کمبود بازیکن ناشی از اعزام سربازان به جبهه های جنگ، برای یک فصل مجبور شدند در هم ادغام شوند.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۵۳؛ ۶۸ سال پیش در چنین روزی، ژولیوس و اتل روزنبرگ، زن و شوهر یهودی کمونیست آمریکایی که هر دو به جرم جاسوسی و دادن اطلاعاتی راجع به سلاح های اتمی به شوروی در دادگاه محکوم شده بودند، در نیویورک اعدام شدند. آنها از فعالان «اتحادیه کمونیست های جوان» سازمان جوانان حزب کمونیست آمریکا بودند.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۶۱؛ ۶۰ سال پیش در چنین روزی، کویت از بریتانیا استقلال پیدا کرد.

📜 در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۶۴؛ ۵۷ سال پیش در چنین روزی، قانون حقوق مدنی سال ۱۹۶۴، پس از گذراندن ۸۳ روز فیلی باستر نمایندگان در کنگره، سرانجام در سنای آمریکا به تصویب رسید. این قانون تاریخی، مربوط به حقوق مدنی و سیاسی در ایالات متحده است که تبعیض بر اساس رنگ، نژاد، دین، جنسیت یا منشا ملی را غیر قانونی می کند. این قانون از اعمال ملزومات نابرابر در ثبت نام رای دهندگان و جدایی جنسیتی در مدارس ، محل های کار و اکاکنی که به عموم خدمت می کنند ، جلوگیری می کند.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۱۹۹۰؛ ۳۰۱ سال پیش در چنین روزی، قانون فعلی بین المللی در حمایت از افراد بومی که با عنوان « قرارداد افراد بومی و قبیله ای سال ۱۹۸۹، برای اولین بار توسط نروژ مورد تایید قرار گرفت و مصوب شد.

📜در روز ۱۹ ژوئن سال ۲۰۱۲ ؛ ۹ سال پیش در چنین روزی، جولین آسانژ، بنیانگذار ویکی لیکس از ترس جان خود و یا استردادش به آمریکا، در سفارت اکوادور در انگلستان پناه گرفت. او پیش از این به دلیل انتشار اسناد طبقه بندی شده از جمله اسناد مربوط به کشتار شهروندان غیر نظامی توسط نیروهای ارتش ایالات متحده تحت تعقیب قرار گرفته بود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»
@ekvan_journalist