مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۷۱۲، ۱۲ برده به دلیل کلید زدن قیام بردگان در نیویورک که منجر به کشته شدن ۱۱ سفید پوست شد، به دار آویخته شدند.

📜 در روز ۴ ژوئیه سال ۱۷۴۴؛ ۲۷۷ سال پیش در چنین روزی، معاهده لنکستر بین قبیله ایروکواز سرخپوستان و مستعمره های بریتانیا بسته شد . بر این اساس سرخپوستان موافقت کرده بودند که زمین های بین کوه های آلگانی و رود اوهایو را به آمریکاییها واگذار کنند.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۷۷۴؛ ۲۴۷ سال پیش در چنین روزی، بیانیه اورنجتون توسط شهر اورنجتون در نزدیکی نیویورک به انتشار رسید. این بیانیه خواستار استقلال آمریکا از استعمار بریتانیا بود . این قطعنامه در واقع واکنشی به قوانین سختگیرانه بریتانیا در خصوص نوع برخورد با مستعمره های این کشور در قاره آمریکا بود که به « مصوبه های تحمل ناپذیر» معروف شده بود.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۷۷۶؛ ۲۴۵ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا علیه استعمار بریتانیا، بیانیه استقلال این کشور به تصویب دومین کنگره قاره ای رسید و آمریکا به صورت رسمی از بریتانیا جدا شد و استقلال یافت. این روز ،در ایالات متحده جز تعطیلات رسمی است و به روز استقلال شناخته می شود.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۷۷۸؛ ۲۴۳ سال پیش در چنین روزی، در جریان انقلاب آمریکا، نیروهای ایالات متحده تحت فرماندهی جورج کلارک، کازکازیا را در ایلینویز در دست نیورهای بریتانیایی درآورده و آن را آزاد کردند.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۰۲ ؛ ۲۱۹ سال پیش در چنین روزی، آکادمی نظامی ایالات متحده در وست پونیت نیویورک تاسیس شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۰۳؛ ۲۱۸ سال پیش در چنین روزی، خرید لوئیزیانا از فرانسه به مردم آمریکا اطلاع داده شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۲۶؛ ۱۹۵ سال پیش در چنین روزی، جان آدامز و توماس جفرسون ، دومین و سومین رییس جمهور آمریکا هر دو در یک روز یعنی پنجاهمین سالگرد تصویب بیانیه استقلال در گذشتند. تئوری های مختلفی در خصوص دلایل مرگ این دو رییس جمهور دقیقا در یک روز و آنهم روز استقلال آمریکا وجود دارد که می توانید احتمالات در خصوص دلایل این مرگ ها را در این مطلب بخوانید. تاریخدانان حتی به این مسئله نیز اشاره کرده اند که احتمالا به دلیل علاقه این دو به مردن در روز استقلال آمریکا، پزشکان به آنها کمک کرده اند که در این روز بمیرند!

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۲۷؛ ۱۹۴ سال پیش در چنین روزی، برده داری در ایالت نیویورک ممنوع شد و به طور کامل از بین رفت.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۳۱؛ ۱۹۰ سال پیش در چنین روزی، ساموئل فرانسیس اسمیت آهنگ « کشور من» را برای جشن روز استقلال در بوستون نوشت . این آهنگ یکی از آهنگ های مهم و یکی از نامزدهای مهم برای تبدیل شدن به سرود ملی آمریکا بود.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۳۱؛ ۱۹۰ سال پیش در چنین روزی، جیمز مونرو ، پنجمین رییس جمهور ایالات متحده در سن ۷۳ سالگی درگذشت.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۳۲؛ ۱۸۹ سال پیش در چنین روزی، جان نیل اولین سخنرانی عمومی خود را برای حمایت از حقوق زنان در آمریکا ایراد کرد.

📜 در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۴۵؛ ۱۷۶ سال پیش در چنین روزی، هنری دیوید ثورو، نویسنده آمریکایی به کلبه کوچکی در زمین های والدن در کنکورد ماساچوست رفت تا به دور از هر گونه قانون و اجتماع در آنجا زندگی کند. او بعد از دوسال زندگی در آن منطقه، کتابی نوشت با عنوان « والدن» که جزو اولین کتابها در زمینه جنبش های محیط زیستی به حساب می آید.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۵۵؛ ۱۶۶ سال پیش در چنین روزی، اولین نسخه از کتاب شعر والت ویتمن، شاعر بزرگ آمریکایی با عنوان ـ برگ های علف» در بروکلین به انتشار رسید. این کتاب از ستوده شده ترین کتابهای شعر آمریکا است .

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۶۲؛ لوییس کارول، داستانی برای آلیس لیدل تعریف کرد که بعدها تبدیل به داستان آلیس در سرزمین عجایب و دنباله های بعدی آن شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۶۳ ؛ ۱۵۸ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا و محاصره ویکسبرگ، نیروهای کنفدراسیون که در این شهر تحت محاصره نیروهای اتحادیه قرار گرفته بودند، بعد از ۴۷ روز تسلیم نیروهای اتحادیه به فرماندهی یولیسس اس گرانت شدند.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۸۸۱؛ ۱۳۰ سال قبل در چنین روزی، بیلی دکید یا بیلی کوچیکه در نیومکزیکو هدف گلوله قرار گرفت و کشته شد. او هفت تیرکشی آمریکایی بود که به خاطر یاغیگری هایش و به ویژه برای شرکت در جنگ لینکلن کانتی نیومکزیکو مشهور است که در طی این نبرد هشت تن را کشت.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۰۱؛ ۱۲۰ سال پیش در چنین روزی، ویلیام هووارد تفت ؛ فرماندار فیلیپین شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۰۳؛ ۱۱۸ سال پیش در چنین روزی، جنگ فیلپین و آمریکا پایان یافت.

📜 در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۱۰؛ ۱۱ سال پیش در چنین روزی، شورش های جانسون – جفریس در آمریکا آغاز شد. این شورش ها بعد از یک بازی بوکس بین جک جانسون سیاه پوست و جیم جفریس سفید پوست اتفاق افتاد. جک جانسون در این بازی توانست رقیب سفید پوست خود را که از قهرمانان بوکس نیز بود شکست دهد. جشن پیروزی سیاه پوستان، چندان هم به مذاق سفید پوستان خوش نیامد و به دعوا و درگیری بین دو گروه ختم شد. این دعوا و درگیریهای بعد از آن کم کم به شهرها و اماکن مختلف آغاز نیز کشیده شد و یک شورش و درگیری تمام عیار در آمریکا به راه انداخت. فیلم این بازی و حواشی آن را می توانید در این آدرس در سایت یوتیوب ببینید. به نظر دیدن مسابقه بوکسی از ۱۱۱ سال پیش که چنین حجمی از تاثیرات را در تاریخ آمریکا گذاشته و به « نبرد قرن» نیز معروف شده، باید بسیار جالب باشد.

📜 در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۴۶؛ ۷۵ سال پیش در چنین روزی، بعد از ۳۸۱ سال کنترل شدن به دست نیروهای استعماری، فیلیپین استقلال کامل خود را از آمریکا به دست آورد.

📜 در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۶۶؛ ۵۵ سال پیش در چنین روزی، لیندون جانسون رییس جمهور آمریکا قانون آزادی اطلاعات را امضا و تایید کرد. این قانون از یک سال بعد به اجرا گذاشته شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۸۷؛ ۳۴ سال پیش در چنین روزی، در فرانسه کلاوس باربی، یکی از افسران سابق گشتاپو ملقب به « قصاب لیون» به دلیل جنایت علیه بشریت محاکمه و به حبس ابد محکوم شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۹۴؛ ۲۷ سال پیش در چنین روزی، کیگالی، پایتخت رواندا به دست نیروهای «جبهه وطن پرستان رواندا» افتاد و نسل کشی رواندا در این شهر آغاز شد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال ۱۹۹۸؛ ژاپن اولین سفینه فضایی خود را به مریخ فرستاد و بعد از ایالات متحده و روسیه به سومین کشوری تبدیل شد که اکتشافگر به فضا می فرستد.

📜در روز ۴ ژوئیه سال۲۰۰۴؛ ۱۷ سال پیش در چنین روزی، سنگ بنای « برج آزادی» در مرکزی که پیش از این برج های دو قلوی تجارت جهانی در آن قرار داشتند، قرار داده شد تا جایگزین این دو برج در نیویورک شود.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»
@ekvan_journalist