مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

 

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۷۸۷؛ ۲۳۴ سال پیش در چنین روزی، دانشگاه نورویچ در ایالت ورمونت تاسیس شد تا اولین مدرسه خصوصی نظامی تاسیس شده در ایالات متحده باشد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۸۹۰؛ ۱۳۱ سال پیش در چنین روزی، ویلیام کِملِر به اولین محکومی در نیویورک تبدیل شد که با صندلی الکتریکی اعدام شد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۱۲؛ ۱۰۹ سال پیش در چنین روزی، حزب گوزن نر به راست تئودور روزولت رییس جمهور سابق آمریکا راه اندازی شد. او بعد از شکست در انتخابات سال ۱۹۱۲، در مقابل ویلیام هووارد تفت، این حزب را راه اندازی کرد اما عمر چندانی نداشت و در سال ۱۹۲۰ این حزب ناپدید شد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۴۲؛ ۷۹ سال پیش در چنین روزی، ملکه هلند به اولین ملکه در دنیا تبدیل شد که در کنگره آمریکا سخنرانی کرد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۴۵؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم ایالات متحده آمریکا اولین بمب هسته ای را در هیروشیما منفجر ساخت که منجر به کشته شدن ۷۰ هزار نفر شد و ده ها هزار نفر نیز بر اثر تشعشعات رادیو اکتیو در روزها و سالهای بعد جان خود را از دست دادند.

تقویم تاریخ ۶ اوت

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۶۰؛ ۶۱ سال قبل در چنین روزی، در جریان انقلاب کوبا، دولت انقلابی کوبا، تمام مایملک این کشور که در دست آمریکا و سایر کشورهای خارجی بود را ملی اعلام کرد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۶۵؛ ۵۶ سال پیش در چنین روزی، لیندون بی جانسون، رییس جمهور آمریکا، قانون حق رای سال ۱۹۶۵ را با امضای خود به اجرا گذاشت. این قانون مانع از تبعیض نژادی در رای دادن می شد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۹۰؛ ۳۱ سال پیش در چنین روزی، شورای امنیت سازمان ملل متحد دستور به تحریم بین المللی تجارت با عراق به دلیل حمله این کشور به کویت داد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۱۹۹۱؛ ۳۰ سال پیش در چنین روزی، تیم برنرز لی، اولین ایده برای تشکیل وب جهانی یا World Wide Web را مطرح کرد و www به اولین سرویس در دسترس عموم در اینترنت تبدیل شد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۲۰۱۱؛ ۱۰ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ آمریکا در افغانستان، بالگرد نظامی ارتش آمریکا سقوط کرد و این حادثه باعث کشته شدن ۳۰ نفر از افراد نیروهای ویژه آمریکا، سه نفر از سربازان افغانستانی و یک شهروند غیر نظامی افغانستان شد. این حادثه کشنده ترین حادثه آمریکا در جنگ افغانستان بود.

📜 در روز ۶ اوت سال ۲۰۱۲؛ ۹ سال پیش در چنین روزی، اکتشاف گر « کنجکاوی» یا Curiosity بر روی سطح مریخ فرود آمد.

📜 در روز ۶ اوت سال ۲۰۱۵؛ ۶ سال پیش در چنین روزی، یک بمب گذار انتحاری سعودی ۱۵ نفر را در مسجدی در ابهاء به قتل رساند.

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»