مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

 

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۷۸۲؛ ۲۳۹ سال پیش در چنین روزی، جورج واشنگتن رییس جمهور ایالات متحده دستور به ساخت نشان شایستگی نظامی داد تا به سربازانی که در جنگ زخمی شده بودند تقدیم شود. این نشان بعدها به نام شاعرانه ای با عنوان « قلب ارغوانی» خوانده شد.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۷۸۶؛ ۲۳۵ سال پیش در چنین روزی، اولین منطقه ویژه سرخپوستان توسط دولت فدرال ایالات متحده در این کشور تاسیس شد .

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۷۸۹؛ ۲۳۲ سال پیش در چنین روزی، وزارت جنگ در ایالات متحده تاسیس شد.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۷۹۱؛ ۲۳۰ سال پیش در چنین روزی، نیروهای ارتش آمریکا شهر میامی در ایالت ایندیانا را در جنگ با سرخپوستها ویران کردند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۷۹۴؛ ۲۲۷ سال پیش در چنین روزی، جورج واشنگتن رییس جمهور ایالات متحده با استناد به قانون شبه نظامی ۱۷۹۲، خواهان سرکوب شورش ویسکی در غرب پنسیلوانیا شد. شورش ویسکی عنوان یک مجموعه از اعتراضات مالیاتی شکل گرفته در ایالات متحده آمریکا به سال ۱۷۹۱ می‌باشد. اعلام و اجرای این مالیات جدید که در دوران ریاست جمهوری جورج واشینگتن صورت گرفت، به اصطلاح مالیات ویسکی نام گرفت. این مالیات وضع شده به تعبیری، اولین مالیات وضع شده بر محصول تولید داخل توسط دولت فدرال تازه تأسیس بود. در همان سال ۱۷۹۱ به صورت قانونی به تصویب رسید که هدف عمده آن افزایش درآمدهای دولت در رابطه با هزینه‌های جنگی دوران انقلاب آمریکا بود. این مالیات بر تمام مراحل تقطیر و ساخت ویسکی اعمال گردید؛ اما ویسکی آمریکایی در قرن ۱۸ میلادی، محبوب‌ترین نوشیدنی تقطیر شده کشور محسوب می‌گردید، به همین دلیل، مالیات بر ارزش افزوده به‌طور گسترده‌ای با عنوان مالیات بر ویسکی شناخته شد.
عمده اصلی مخالفت از جانب کشاورزان مرزهای غربی شکل گرفت که نسبت به اعمال این مالیات مخالفت گسترده‌ای از خود نشان دادند. در این مناطق، از ویسکی به عنوان یک کالای مبادله‌ای استفاده می‌گردید. تعداد بسیار زیادی از مخالفان هم جانبازان جنگی بودند که مدعی مبارزه برای دفاع از اصول آمریکا بودند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۰۹؛ ۱۱۲ سال پیش در چنین روزی، آلیس هایلر رمزی و سه تن دیگر از دوستانش به اولین زنانی تبدیل شدند که سفر زمینی ای را با اتومبیل از نیویورک آغاز کرده و به سن فرانسیسکو در کالیفرنیا رسیدند. این سفر ۵۹ روز طول کشید.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۲۷؛ ۹۴ سال پیش در چنین روزی، پل صلح بین ایالت انتاریوی کانادا و شهر بوفالو در ایالت نیویورک افتتاح شد.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۳۰؛ ۹۱ سال پیش در چنین روزی، آخرین اعدام (لینچ کردن) افراد سیاه پوست در شمال ایالات متحده در شهر ماریون ایندیانا اتفاق افتاد. لینچ‌کردن (به انگلیسی: Lynching) به عمل اعدام غیرقانونی در ملأ عام یا ضرب و جرح منجر به مرگ توسط یک گروه گفته می‌شود که معمولاً برای تنبیه متجاوز یا ترساندن گروهی اقلیت انجام می‌گیرد. معمولاً این عمل توسط گروهی خودسر با سروصدا و با قصد جلب توجه اذهان عمومی انجام می‌شود. بیشتر موارد لینچ کردن در زمان تنش‌های اقتصادی و اجتماعی انجام می‌شود و معمولاً با قصد سرکوب گروه اقلیت توسط گروه اکثریت انجام می‌گیرد. در آمریکا از این کار برای سرکوب سیاه پوستان به وفور استفاده شده است .

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۳۳؛ ۸۸ سال پیش در چنین روزی، متعاقب استقلال کشور عراق در سال ۱۹۳۰ و دست کشیدن انگلستان از آسوریان، دولت مرکزی عراق دست به کشتار آنان در روستای سمیل زد که در پی آن چند هزار تن از مردم بی دفاع آن اعم از زن و کودک کشته شدند. بعد از آن نیز دولت عراق ۶۵ روستا از ۹۵ روستا آسوری منطقه را به کل ویران کرد. در این روز پادشاهی عراق ، در حدود ۳ هزار نفر از اقلیت های سوریانی را به قتل رساند. در این روز به نام روز ملی شهید و یا روز ملی عزا برای جامعه سوریان یاد می شود.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۳۶؛ ۸۵ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده اعلام کرد که در جنگ داخلی اسپانیا بی طرف باقی می ماند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۴۲؛ ۷۹ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ جهانی دوم، نبرد گوادال‌کانال آغاز شد. در این نبرد که اولین نبرد نیروی دریایی ایالات متحده بود، نیروهای ارتش آمریکا در منطقه گوادال‌کانال در تولگای جریایز سلیمان مستقر شدند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۴۴؛ ۷۷ سال پیش در چنین روزی، نیروهای آلمان نازی حملات گسترده ای را علیه نیروهای آمریکایی در مورتاین فرانسه آغاز کردند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۶۲؛ ۵۹ سال پیش در چنین روزی، داروساز آمریکایی متولد کانادا، خانم فرانسیس اولدهام کیسلی جایزه ویژه ریاست جمهوری آمریکا را برای تایید نکردن داروی تالیدومید دریافت کرد. این دارو یک آرام بخش است که مصرف آن در دوره بارداری به نقص عضو شدید کودک منجر می شود.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۶۴؛ ۵۷ سال پیش در چنین روزی، در جریان جنگ ویتنام، کنگره ایالات متحده قطعنامه خلیج تونکن را تصویب کرد و بر اساس آن قدرت جنگی کامل به لیندون جانسون رییس جمهور وقت داد تا به ویتنام شمالی حمله کند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۶۶؛ ۵۵ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده ۷ هواپیمای خود را بر فراز ویتنام شمالی از دست داد. این بزرگترین خسارت جنگی آمریکا تا به امروز است .
در روز ۷ اوت سال ۱۹۷۳؛ ۴۸ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده به اشتباه روستایی در کامبوج را بمباران کرد و ۴۰۰ غیر نظامی را کشت .

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۷۴؛ ۴۷ سال پیش در چنین روزی، فیلیپ پتیت از روی طنابی که بین دو برج تجارت جهانی در نیویورک بسته شده بود، مسیر بین دو برج را پیمود . ارتفاع این برج‌ها ۴۱۷ متر بود.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۹۰؛ ۳۱ سال پیش در چنین روزی، اولین نیروهای ارتش آمریکا برای جنگ خلیج فارس به عربستان سعودی رسیدند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۹۸؛ ۲۳ سال پیش در چنین روزی، بمب گذاری در سفارت های آمریکا در نایروبی کنیا و دار السلام تانزانیا منجر به کشته شدن ۲۱۲ نفر شد.

📜 در روز ۷ اوت سال ۱۹۹۹؛ ۲۲ سال پیش در چنین روزی، نیروهای ارتش اسلامگرای چچن به همسایه خود داغستان حمله کردند.

📜 در روز ۷ اوت سال ۲۰۰۸؛ ۱۳ سال پیش در چنین روزی، جنگ روسیه با گرجستان بر سر منطقه اوستیای جنوبی آغاز شد.

 

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»