🗓تقویم تاریخ
مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی
#تقویم #تاریخ #تاریخ_آمریکا #۷ژوئیه

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۷۹۸؛۲۲۳ سال پیش در چنین روزی، در نتیجه « ماجرای XYZ» کنگره آمریکا معاهده اتحاد با فرانسه را لغوکرد که این کار باعث ایجاد «شبه جنگ ها» در بین فرانسه و ایالات متحده شد. ماجرا از این قرار بود که نمایندگانی از طرف رییس جمهور وقت آمریکا جان آدامز برای حل مشکلات بین ایالات متحده و فرانسه به این کشور سفر کردند اما مسئولان وزارت خارجه فرانسه و همچنین عاملان وزیر خارجه این کشور تالیرند، برای آغاز جلسات رسمی در خصوص مذاکرات از آمریکاییها طلب رشوه کردند. آمریکاییها که از این اقدام آشفته شده بودند، به کشورشان برگشتند و هیچ جلسه رسمی ای برگزار نشد. در آن زمان کنگره و ریاست جمهوری به صورت یکدست توسط فدرالیست ها اداره میشد، از عصبانیت مردم این کشور استفاده کردند تا به تقویت نیروی نظامی آمریکا بپردازند و جنگی غیر رسمی و اعلام نشده علیه فرانسه به راه انداختند که از سال ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۰ ادامه داشت . فدرالیست ها همچنین اعضای حزب دموکرات – جمهوریخواه را مسئول این شکست در آغاز مذاکرات با فرانسه می دانستند.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۸۳۴؛ ۱۸۷ سال پیش در چنین روزی، ۴ شب شورش در نیویورک علیه کسان که به دنبال لغو برده داری بودند، شکل گرفت . این شورش تا یک هفته ادامه داشت و نهایتا با دخالت نیروهای ارتش به پایان رسید.این شورش ها اما به قدری جدی بود که برای چند روز ، شورشیان توانستند تمام شهر را تصرف کرده و به اموال کسانی که خواهان لغو برده داری بودند، آسیب جدی بزنند.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۸۴۶؛ ۱۷۵ سال پیش در چنین روزی، نیروهای ارتش ایالات متحده «مونتری» و «یربا بونو» را اشغال کردند و این اشغال مقدمه ای برای فتح کالیفرنیا شد که در آن زمان توسط مکزیک اداره میشد.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۸۵۳؛ ۱۶۸ سال پیش در چنین روزی، ژاپن بعد از ۲۵۰ سال انزوا، درهای خود را به روی تجار غربی باز کرد.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۸۶۳؛۱۵۸ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده برای اولین بار خدمات سربازی را برای تمام عموم مردان اجباری کرد و اعلام کرد که استثنا شدن از این قانون برای افراد ۳۰۰ دلار هزینه دارد.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۸۶۵؛ ۱۵۶ سال پیش در چنین روزی، چهار نفری که در قتل آبراهام لینکلن دست داشتند، به دار آویخته شدند.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۸۹۸؛ ۱۲۳ سال پیش در چنین روزی، ویلیام مکینلی، رییس جمهور وقت ایالات متحده قطعنامه نیولندز را امضا کرد و بدین ترتیب هاوایی را به سرزمین تحت حاکمیت آمریکا اضافه کرد.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۱۱؛ ۱۱۰ سال پیش در چنین روزی، ایالات متحده، بریتانیا، ژاپن وروسیه قرارداد سال ۱۹۱۱ برای حفاظت از خوک های دریایی در شمال اقیانوس آرام را امضا کردند که شکار هرگونه خوک دریایی در آبهای آزاد شمال اقیانوس آرام را ممنوع می کرد. این قرارداد، اولین قرارداد جهانی در جهت حفاظت از حیات وحش به شمار می رود.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۴۱؛ ۸۰ سال پیش در چنین روزی، با وجود اینکه ایالات متحده اعلامکرده بود که در جنگ جهانی دوم، بی طرف باقی می ماند اما با ارسال نیروهای خود ، ایسلند را اشغال کرد تا مانع از اشغال آن توسط نیروهای آلمانی شود.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۵۳؛ ۶۸ سال پیش در چنین روزی، ارنستو چگوارا، سفرخود به کشورهای بولیوی، پرو، اکوادور، پاناما، کاستاریکا، نیکاراگوئه ، هندوراس و السالوادور را آغاز کرد.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۵۸؛ ۶۳ سال پیش در چنین روزی، دوایت آیزنهاور رییس جمهور ایالات متحده قانون ایالت شدن آلاسکا را به امضا رساند و آن را تایید کرد. بر اساس این قانون، آلاسکا به چهل ونهمین ایالت آمریکا تبدیل شد.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۶۹؛ ۵۱ سال پیش در چنین روزی، اولین واحدهای ارتش آمریکا ، ویتنام جنوبی را را از بندر سایگون ترک کردند.

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۸۱؛ ۴۰ سال پیش در چنین روزی، رونالد ریگان رییس جمهور ایالات متحده ساندرا دی اوکانر را به عنوان اولین قاضی زن دیوان عالی آمریکا برگزید .

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۱۹۹۲؛ ۲۹ سال پیش در چنین روزی، دادگاه تجدید نظر نیویورک حکم داد که زنان نیز مانند مردان حق دارند بدون پیراهن در جامعه ظاهر شوند!

📜در روز ۷ ژوئیه سال ۲۰۰۵؛ ۱۶ سال پیش در چنین روزی، چهار بمبگذاری در سیستم حمل و نقل لندن، باعث کشته شدن ۵۶ نفر و زخمی شدن ۷۰۰ تن دیگر شد. بمبگذاران نیز در این حادثه جان خود را از دست دادند.

تقویم تاریخ ۷ ژوئیه

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»