مروری بر تاریخ آمریکا و مهمترین رخدادهای بین المللی

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۸۳۱؛ ۱۹۰ سال پیش در چنین روزی، ۴۰۰ نفر از اعضای قبیله شاونی در آمریکا بر اساس توافق واپاکونته، حاضر شدند زمین هایشان در اوهایو را به ایالات متحده داده و به جای آن، زمین هایی را در غرب رود می سی سی پی دریافت کنند.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۸۶۳؛ ۱۵۸ سال قبل در چنین روزی، در جریان جنگ داخلی آمریکا، بعد از شکست در نبرد گتیزبرگ، ژترال رابرت ای لی فرمانده ارتش کنفدراسیون به رییس جمهور نیروهای کنفدراسیون یعنی جفرسون دیویس نامه ای نوشت و از سمت خود استعفا کرد اما این استعفا از طرف رییس جمهور پذیرفته نشد.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۸۷۶؛ ۱۴۵ سال پیش در چنین روزی، توماس ادیسون مخترع آمریکایی گواهی اختراع دستگاه کپی استنسیل را دریافت کرد.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۰۳؛ ۱۱۸ سال پیش در چنین روزی، شنبه سیاه در فیلادلفیای آمریکا به وقوع پیوست و با فرو ریختن بخشی از استادیوم ورزشی فیلادفیا، ۱۲ نفر کشته شده و ۲۳۲ تن دیگر زخمی شدند. این حادثه، بدترین حادثه در تاریخ ورزش آمریکا است .

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۱۹؛ ۱۰۲ سال پیش در چنین روزی، معاهده آنگلو- افغان به امضای دو طرف رسید. بر اساس این معاهده صلح بین دو طرف (افغانستان و انگلستان ) برقرار شده و انگلستان «خط دوراند» را به عنوان مرز به رسمیت شناخت. بر اساس این معاهده قرار شد دولت انگلستان نیز از آن پس دولت افغانستان را کم اهمیت نشمارد.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۴۲؛ ۷۹ سال پیش در چنین روزی، بنا به درخواست گاندی، جنبش « ترک هندوستان» در اعتراض به حکمرانی انگلیس در هندوستان و تلاش برای رسیدن به استقلال در این کشور آغاز شد.

📜در روز ۸ اوت سال ۱۹۴۵؛ ۷۶ سال پیش در چنین روزی، منشور لندن به امضای فرانسه، بریتانیا، اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده رسید و چارچوب کلی دادگاه نورمبرگ را مشخص ساخت.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۶۷؛ ۵۴ سال پیش در چنین روزی، انجمن ملل آسیای جنوب شرقی یا (ASEAN) توسط کشورهای تیلند، اندونزی، مالزی ، سنگاپور و فیلیپین شکل گرفت . هدف این انجمن همبستگی این کشورها برای مبارزه علیه گسترش کمونیسم در ویتنام و شورش های درون مرزی در داخل این کشورها بود.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۶۹؛ ۵۲ سال پیش در چنین روزی، یک عکاس انگلیسی به نام لین نک میلان عکس تاریخی و بسیار معروف گروه بیتل بر روی یک خط کشی در خیابان لندن را گرفت که از این عکس در کاور آلبوم این گروه با نام ابی رود استفاده شد.

تقویم تاریخ ۸ اوت

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۷۴؛ ۴۷ سال پیش در چنین روزی، ریچارد نیکسون رییس جمهور آمریکا در یک نطق تلویزیونی استعفای خود از سمت ریاست جمهوری را اعلام کرد.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۸۸؛ ۳۳ سال پیش در چنین روزی، قیام ۸۸۸۸ در رانگون برمه به وقوع پیوست . در این قیام ، دانشجویان و هزاران نفر از مردم دیگر علیه حکومت تک حزبی قیام کرده و اعتراضات خیابانی وسیعی به راه انداختند. در روز ۸ سپتامبر اما اعتراضات با ورود نیروهای نظامی و کشته شدن هزاران نفر، پایان یافت.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۹۰؛ ۳۱ سال پیش در چنین روزی، عراق کویت را اشغال کرد و آن را به عراق ضمیمه کرد. این اقدام مدت کمی بعد منجر به جنگ خلیح فارس شد.

📜 در روز ۸ اوت سال ۱۹۹۸؛ ۲۳ سال پیش در چنین روزی، کنسولگری ایران در مزار شریف به دست نیروهای طالبان افتاد و در این حمله، ۱۰ دیپلمات ایرانی و یک خبرنگار به قتل رسیدند.

📜 در روز ۸ اوت سال ۲۰۱۶؛ ۵ سال پیش در چنین روزی، حملات تروریستی به یک بیمارستان دولتی در کویته پاکستان، باعث کشته شدن ۷۰ تا ۹۴ نفر و زخمی شدن ۱۳۰ تن دیگر شد. جماعت الاحرار پاکستان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت .

مرور تاریخ آمریکا و جهان هر روز در «جهان ما»